Obniżenie wieku emerytalnego: Negocjacje zakończone. Nie ma porozumienia związkowców i pracodawców

• Nie będzie wspólnego stanowiska Rady Dialogu Społecznego ws. prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego
• Projekt zakłada obniżenie wieku emerytalnego do 60 i 65 lat.
• Nie zawiera możliwości przejścia na emeryturę ze względu na staż pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Obniżenie wieku emerytalnego: Negocjacje zakończone. Nie ma porozumienia związkowców i pracodawców

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

9 maj 2016 15:25


Zespół Rady Dialogu Społecznego zajmujący się opiniowaniem prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego nie wypracował wspólnego stanowiska.

Oznacza to formalne zakończenie negocjacji i brak stanowiska RDS w sprawie ustawy - przedstawione zostaną stanowiska poszczególnych organizacji. Podczas poniedziałkowego (9 maja) posiedzenia zespołu strona rządowa nie prezentowała swojej opinii o projekcie.

We wtorek (10 maja) ma spotkać się powołana w marcu sejmowa podkomisja, w której obecnie znajduje się prezydencki projekt. Przedstawiciele organizacji związkowych i pracodawców zapowiadają udział w tym posiedzeniu. Prezydencki projekt zakłada obniżenie wieku emerytalnego do 60 i 65 lat, nie zawiera możliwości przejścia na emeryturę ze względu na staż pracy.

"Droga w Radzie Dialogu Społecznego się wyczerpała, każdy ma swoje stanowisko, nie było dialogu, nie ma porozumienia po wycofaniu się z pierwotnej próby uzgodnienia stanowisk w ramach zespołu" - powiedziała Anna Grabowska, ekspert rynku pracy i dialogu społecznego Solidarności.

"Merytorycznej dyskusji co do projektu nie było, nie było też przedstawione stanowisko strony rządowej ze względu na nieobecność wiceministra rodziny i pracy Marcina Zielenieckiego" - powiedziała. "Strony pozostały przy swoich stanowiskach - związki zawodowe przy propozycji obniżenia wieku do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn i alternatywnie - możliwości przejścia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat okresów składkowych dla kobiet i 40 dla mężczyzn" - dodała Grabowska.

Jeremi Mordasewicz z Lewiatana powiedział po spotkaniu, że nie do zaakceptowania dla pracodawców są propozycje związkowców. "My w przypadku mężczyzn proponujemy powstrzymanie dalszego podwyższania wieku emerytalnego na poziomie 66 lat, a dla kobiet jesteśmy za dalszym stopniowym podwyższaniem go, aż w 2036 - za 20 lat osiągnie również 66 lat" - wyjaśnił. Części dotyczącej stażu nie akceptujemy - dodał.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

ROBIN61 2016-05-11 15:08:19

Pan Mordasiewicz bardzo się martwi i jego koledzy tez , że wprowadzone zmiany spowodują duza ilość emerytów w wieku 56 lat.Panie Mordasiewicz PRZECIEŻ SIEDZI pAN W RADZIE NADZORCZEJ zus ( ciekawe po co ? ) i powinien pan wiedzieć ile maja przechodzący na emerytury górnicy , mundurowi i cała reszta.Ale to jakoś Pana i Pana kolgów nie martwi.Zajmujecie się tylko straszeniem oszukanej części społeczeństwa której każecie pracować na to.