Obniżenie wieku emerytalnego będzie kosztować 400 mld zł

0 0
Obniżenie wieku emerytalnego będzie kosztować 400 mld zł
Zmiana wieku emerytalnego, jaką dotąd proponowali PiS i Andrzej Duda, spowoduje też zmniejszenie realnej wysokości emerytur dla mężczyzn o 20 proc., a dla kobiet o 70 proc., Fot. fotolia

- Koszt powrotu do wieku emerytalnego sprzed reformy to ok. 400 mld złotych - komentuje inicjatywę prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie obniżenia wieku emerytalnego rzecznik rządu Cezary Tomczyk.

W poniedziałek (21 września) prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy, który zakłada niższy wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Chętni będą mogli pracować dłużej. Ustawa z 2012 r. wydłuża wiek emerytalny do 67 lat i stopniowo zrównuje go dla obu płci.

Obniżenie wieku to niższe emerytury

Zdaniem Cezarego Tomczyka, rzecznika rządu zmiana wieku emerytalnego, jaką dotąd proponowali PiS i Andrzej  Duda, spowoduje też zmniejszenie realnej wysokości emerytur dla mężczyzn o 20 proc., a dla kobiet o 70 proc.

Tomczyk zaznaczył w rozmowie z Polsat News, że nie zna jeszcze projektu prezydenta.

Jednak jego zdaniem, składanie takich projektów mija się z celem, bo obecny parlament kończy kadencję, a obowiązuje zasada dyskontynuacji.

- Jeżeli pan prezydent  Duda chce bardzo poważnie podejść do tych swoich projektów, to powinien je przygotować i złożyć w następnej kadencji parlamentu - powiedział Tomczyk.

- Do końca kadencji tego parlamentu są dwa posiedzenia Sejmu, a reforma emerytalna to coś, co Sejm przygotowuje około pół roku, to ogromne zmiany i ogromne skutki finansowe - dodał.

Obliczenia Janusza Palikota

Z kolei Janusz Palikot, współprzewodniczący Twojego Ruchu podkreślił, że powrót do niższego wieku przechodzenia na emeryturę spowoduje obniżenie tych świadczeń o ponad jedną trzecią.

- Propozycja Andrzeja Dudy, którą dzisiaj przedstawił, powrotu do wcześniejszego systemu, to jest według ekonomistów spadek o 35 proc. wartości emerytur. Chyba że zwiększymy dofinansowanie z innych środków – powiedział Palikot na konferencji prasowej w Lublinie.

Jak dodał, wymieniony przez niego spadek wysokości emerytur o około 35 proc., w razie obniżenia wieku emerytalnego, „jest liczony z wielką przychylnością dla tego projektu”.

- Gdyby bardziej drastycznie to liczyć, ta kwota musiałaby być jeszcze bardziej obniżona. Mówimy o tych najsłabiej zarabiających, oni stracą w największym stopniu te emerytury w propozycji Andrzeja Dudy – podkreślił szef TR.

Przekonywał, że „to jest bardzo zła propozycja, populistyczna”. - To jest taka propozycja, która dewastuje życie publiczne. Wszyscy doskonale wiemy, że PiS i Andrzej Duda nie wprowadzą tego obowiązku. Rozniecają w sercach ludzi, skołatanych tym wszystkim, nadzieje, że będą mieli pod tym względem zupełnie inną sytuację, a tak się nie stanie – ocenił.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.