Obniżanie wieku emerytalnego nie ma żadnej mocy sprawczej

Prof. Marek Góra ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie uważa, że decyzje nt. wieku emerytalnego nie mają znaczenia w obliczu demografii i ekonomii. Z kolei niższy wiek dla kobiet jest wręcz niebezpieczny, bo może wypchnąć je z rynku pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Obniżanie wieku emerytalnego nie ma żadnej mocy sprawczej

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekSeniora.pl

RynekSeniora.pl

24 lis 2015 9:21


Na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia prof. Góra odniósł się m.in. do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z początku listopada, że system emerytalny nie jest ustalony raz na zawsze i że państwo ma obowiązek monitorować wprowadzone rozwiązania i je korygować, zwłaszcza wtedy, gdy stanowią zagrożenie dla finansów publicznych.

Dodał jednak, że równie ważne jest, by traktować ludzi serio i wiedzieć, że oszczędzanie na emerytury to przedsięwzięcie, do którego trudno się dostosować ludziom.   

Zdaniem prof. Góry szczególnie niebezpieczne jest obniżenie wieku emerytalnego dla kobiet do 60 lat, gdyż to spowoduje zmniejszenie ich dochodów i wypchniecie z rynku pracy. 

Podkreślił on, że to, co politycy dzisiaj ustanowią ws. wieku emerytalnego, nie ma żadnej mocy sprawczej wobec rzeczywistości, która nastąpi za lat 10, 20.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.