Obiecywali dobrze płatną pracę. Odpowiedzą za współczesne niewolnictwo

Czterech Polaków zostało skazanych we wtorek przez sąd w Newcastle na kary więzienia za handel ludźmi i współczesne niewolnictwo. Zmuszali oni innych Polaków do niskopłatnych prac, pozbawiając ich jednocześnie zarobionych pieniędzy - poinformowała prokuratura.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Obiecywali dobrze płatną pracę. Odpowiedzą za współczesne niewolnictwo

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

30 maj 2017 20:35


Mężczyźni - 20-letni Seweryn S., 27-letni Paweł M., 40-letni Sebastian M. i 45-letni Robert M. - namawiali na przyjazd do Wielkiej Brytanii bezrobotnych i osoby z kłopotami osobistymi, obiecując im dobrze płatną pracę w północno-wschodniej Anglii.

Ich ofiary mieszkały w wiele osób w ciasnych mieszkaniach o niskim standardzie, a ich zarobki - w wysokości płacy minimalnej - wpływały na konta bankowe kontrolowane przez oprawców.

Czterech Polaków zostało skazanych na bezwarunkowe kary pozbawienia wolności od pięciu do dwunastu lat.

Starszy prokurator Jim Hope podkreślił w oświadczeniu, że "traktowanie ofiar i warunki, w których musiały mieszkać, były naprawdę bulwersujące".

"Kiedy członkowie grupy zorientowali się, że trwa policyjne śledztwo w ich sprawie, próbowali usunąć lub zniszczyć wszystkie dowody, które łączyłyby ich z tą sprawą. Pomimo ich wysiłków Królewska Służba Prokuratorska (CPS) pracując wspólnie z detektywami była w stanie odtworzyć pełen obraz sytuacji, pokazujący skalę ich kryminalnej działalności" - dodał.

Jak zapewnił, "CPS będzie nadal pracować wraz z innymi partnerami przeciwdziałającymi przestępstwom w celu zwalczania współczesnego niewolnictwa".

Według Reutersa, w Wielkiej Brytanii ok. 13 tys. osób jest ofiarami przymusowej pracy, wykorzystania seksualnego i zmuszania do służby oprawcom. W 2015 roku wprowadzono nowe przepisy zaostrzające kary za współczesne niewolnictwo, m.in. pozwalając na skazywanie winnych na dożywotnie pozbawienie wolności.

W styczniu br. dwóch innych Polaków - 35-letni Krystian M. i 38-letni Erwin M. - zostało skazanych na sześć lat więzienia za niewolnicze traktowanie kilkunastu Polaków, których zmuszano do pracy w magazynach sklepów Sports Direct, pozbawiając ich większości pensji i zabierając im dokumenty tożsamości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

7 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Teo 2017-06-05 18:29:02

Polacy zagranicą stają się bezwzględni dla swoich rodakow ale wykorzystac efektywnie swoloczy ukraińskiej nie potrafią we własnym kraju.Zwykla propagandą spod znaku Goebelssa jest mówienie o tym jak to źle mają u nas ci ukraincy.Jeżeli przechodza tu taka gehenne to dlaczego jest ich ponad 2mln ?( dane nieoficjalne )

Mase3 2017-06-01 17:50:48

Ukraincy często przebywają w Polsce nielegalnie . Godzą się na takie zakwaterowanie podobnie jak Polacy zatrudnieni za granicą. Więc nie mówcie , że mają tak źle. Jeśli chcecie polepszyć ich byt to wybudujcie im pałace!

karolina 2017-05-31 06:36:11

W Polsce też mamy niejedną mafię, która zarabia na Ukraińcach Lokują ich w mieszkaniach po kilka,kilkanascie osób w małych pokojach lub kilkadziesiąt w wynajętych domach . Spią na materacach, gąbkach,pokotem ,jedni do pracy inni na koczują na ich miejscach. Innym problemem jest zakłócanie spokoju sąsiadom przez całą dobę samochody kursują z robotnikami.Nie ma nikogo kto by sprawdził ten proceder i solidnie karząc ukrócił ten bandytyzm.