O elastycznym czasie pracy i nakładach na szkolnictwo podczas prezydium Komisji Trójstronnej

Trwa posiedzenie prezydium Komisji Trójstronnej w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie. Po jego zakończeniu ma odbyć się spotkanie związkowców z premierem Donaldem Tuskiem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

O elastycznym czasie pracy i nakładach na szkolnictwo podczas prezydium Komisji Trójstronnej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

24 kwi 2013 15:15


W posiedzeniu prezydium uczestniczą m.in. przedstawiciele Solidarności, OPZZ i Forum Związków Zawodowych, pracodawcy oraz minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Jeremi Mordasewicz powiedział przed rozpoczęciem posiedzenia prezydium, że omawiane mają być m.in. kwestie związane z elastycznym czasem pracy, stawkami za godziny nadliczbowe, płacą minimalną, tzw. ustawą antykryzysową oraz nakładami na szkolnictwo.

Po zakończeniu posiedzenia prezydium rozpocznie się spotkanie plenarne Komisji Trójstronnej, w którym ma uczestniczyć premier Donald Tusk.

Związkowcy chcą rozmawiać m.in. o projektach zmian w kodeksie pracy oraz o regulacjach dotyczących płacy minimalnej.

Przewodniczący Solidarności Piotr Duda mówił we wtorek, że ma umiarkowaną nadzieję, "czy można coś osiągnąć na środowym posiedzeniu Komisji Trójstronnej z udziałem premiera".

Sztab protestacyjny Solidarności zdecydował we wtorek, że związkowcy do końca czerwca mają wypowiedzieć się w referendum na temat formy protestu przeciwko polityce rządu. Forum Związków Zawodowych liczy, że podczas środowego spotkania premier wysłucha głosu partnerów społecznych.

Minister pracy zapewnił w liście do związkowców, że rząd nie uchyla się i nie będzie się uchylał od prowadzenia rzeczowej i merytorycznej debaty ze związkowcami. Wskazał, że właściwym forum prowadzenia dialogu jest Komisja Trójstronna, a w sprawie większości postulatów związkowych toczyły się lub toczą prace m.in. na tym forum.

Biuro prasowe OPZZ poinformowało, że przed środowym spotkaniem ten związek "nie-zmiennie oczekuje od rządu realizacji postulatów związkowych mających na celu polepszenie sytuacji polskiego pracownika i jego rodziny".

Oprócz strony rządowej i związkowej, członkami Komisji są przedstawiciele pracodawców. W związku z przygotowaniami Solidarności do ogólnopolskiego protestu, OPZZ - jako cen-trala zrzeszającą samodzielne związki - sama nie może podjąć decyzji o udziale w akcji protestacyjnej. "W naszej gestii jest apelowanie o poparcie inicjatyw, którego to udzieliliśmy podczas marcowych akcji protestacyjnych na Śląsku" - tłumaczy OPZZ.

Związkowcy nie zgadzają się z polityką społeczno-gospodarczą rządu. Sprzeciwiają się m.in. zmianom w kodeksie pracy, chcą ograniczenia stosowania tzw. umów śmieciowych, wsparcia dla przemysłu energochłonnego, rozwiązań antykryzysowych dla firm dotkniętych spowolnieniem gospodarczym, a także uzdrowienia systemu ochrony zdrowia i zmian w szkolnictwie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.