Nowy Kodeks Pracy: umowy zlecenia tylko dla samozatrudnionych

Nowy Kodeks Pracy może poważnie ograniczyć możliwość zatrudnienia poprzez umowy cywilnoprawne. Jedynie samozatrudnieni będą mogli korzystać z tego sposobu świadczenia usług.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowy Kodeks Pracy: umowy zlecenia tylko dla samozatrudnionych

PODZIEL SIĘ


Autor: RS

27 paź 2017 18:09


W nowym Kodeksie zmieni się podejście do stosunku pracy. - Odchodzimy od koncepcji przekształcania umów cywilnoprawnych. Wychodzimy z założenia, że podstawą powinna być umowa o pracę - mówi dr hab. Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP, zastępca przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, kierownik Katedry Prawa Pracy na Wydziale Prawa i Administracji UKSW w Warszawie.

A co z umowami zlecenia i o dzieło?

- Umowy prawa cywilnego, w określonych warunkach będą mogły być zastosowane przy szerszym wykorzystaniu samozatrudnienia - tłumaczy dalej Monika Gładoch.

Oznacza to, że - według nowego Kodeksu - swoje usługi, czy dzieło będą mogli sprzedawać tylko przedsiębiorcy, np. samozatrudnieni.

A to z kolei oznacza, że umowy zlecenia nie będą już tak atrakcyjne - pracodawca będzie musiał wyrównać koszty, jakie poniosą pracownicy przechodząc na samozatrudnienie (np. opłaty wobec ZUS).

W nowym Kodeksie Pracy zmieni się też podejście do urlopu. Będzie obowiązywał w jednym wymiarze dla wszystkich pracowników.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

a 2017-11-10 08:11:55

A co z osobami, które dostają owe zlecenie, bo chca sobie dorobić - pracuje na etat, ale trafila sie fucha na kilka dni. Po co mi umowa o prace w takim przypadku?

Agnieszka 2017-11-07 19:42:10

Wreszcie porządek w umowach i brak możliwości oszukiwania i złodziejstwa.

zatrudniona na umowe zlecenie 2017-10-28 15:35:18

umowa zlecenie to upodlenie człowieka, bardzo dobry projekt zwłaszcza o tm jednakowo długim urlopie dla wszystkich