Nowy Kodeks Pracy: umowy zlecenia tylko dla samozatrudnionych

Nowy Kodeks Pracy może poważnie ograniczyć możliwość zatrudnienia poprzez umowy cywilnoprawne. Jedynie samozatrudnieni będą mogli korzystać z tego sposobu świadczenia usług.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowy Kodeks Pracy: umowy zlecenia tylko dla samozatrudnionych

PODZIEL SIĘ


Autor: RS

27 paź 2017 18:09


W nowym Kodeksie zmieni się podejście do stosunku pracy. - Odchodzimy od koncepcji przekształcania umów cywilnoprawnych. Wychodzimy z założenia, że podstawą powinna być umowa o pracę - mówi dr hab. Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP, zastępca przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, kierownik Katedry Prawa Pracy na Wydziale Prawa i Administracji UKSW w Warszawie.

A co z umowami zlecenia i o dzieło?

- Umowy prawa cywilnego, w określonych warunkach będą mogły być zastosowane przy szerszym wykorzystaniu samozatrudnienia - tłumaczy dalej Monika Gładoch.

Oznacza to, że - według nowego Kodeksu - swoje usługi, czy dzieło będą mogli sprzedawać tylko przedsiębiorcy, np. samozatrudnieni.

A to z kolei oznacza, że umowy zlecenia nie będą już tak atrakcyjne - pracodawca będzie musiał wyrównać koszty, jakie poniosą pracownicy przechodząc na samozatrudnienie (np. opłaty wobec ZUS).

W nowym Kodeksie Pracy zmieni się też podejście do urlopu. Będzie obowiązywał w jednym wymiarze dla wszystkich pracowników.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Kultura 2018-02-10 10:22:51

Zatrudniamy w mojej miejskiej placówce wielu instruktorów na umowy zlecania. Raz w tygodniu przez godzinę, dwie, pięć uczą gitary, pianina czy baletu. Niektórzy to studenci, ale nie wszyscy. Teraz będą musieli założyć własne firmy. Bo etatów nam dzięki tym zmianom kodeksu nie przybędzie. A jak nie założą to adios.

a 2017-11-10 08:11:55

A co z osobami, które dostają owe zlecenie, bo chca sobie dorobić - pracuje na etat, ale trafila sie fucha na kilka dni. Po co mi umowa o prace w takim przypadku?

Agnieszka 2017-11-07 19:42:10

Wreszcie porządek w umowach i brak możliwości oszukiwania i złodziejstwa.