Nowy Kodeks pracy: Pracodawca powiadomi pracownika o planowanym zwolnieniu? ZPP: to wywoła falę L4

- Wieści dochodzące z Komisji Kodyfikacyjnej Kodeksu pracy w pełni potwierdzają tezę Bismarcka, że "kilku profesorów i kraj zgubiony" – ocenia Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowy Kodeks pracy: Pracodawca powiadomi pracownika o planowanym zwolnieniu? ZPP: to wywoła falę L4

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

19 lut 2018 18:13


  • Jak informuje ZPP, Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zaproponowała, by trzy dni wcześniej zawiadamiać pracownika o planowanym zwolnieniu. 
  • Zdaniem ZPP wywołałoby to lawinę zwolnień lekarskich, które pracodawców i ZUS kosztowałyby miliardy zł.

Kolejny pomysł Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy spotkał się z krytyką. Tym razem głos zabrał Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

- Wieści dochodzące z Komisji Kodyfikacyjnej Kodeksu pracy w pełni potwierdzają tezę Bismarcka, że „kilku profesorów i kraj zgubiony – ocenia Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

Chodzi o propozycję, by trzy dni wcześniej zawiadamiać pracownika o planowanym zwolnieniu. Jak twierdzi Cezary Kaźmierczak to „recepta na załamanie budżetu państwa”.

- Przecież większość pójdzie wtedy na zwolnienie lekarskie – mówi Kaźmierczak. - W kraju, w którym ludzie przy niedzielnym obiedzie chwalą się fałszywymi zwolnieniami lekarskimi nie będzie to trudne. Zaś pracodawców i ZUS to będzie kosztować miliardy. Ktoś chyba nie wziął leków – dodaje.

Fot. Facebook/Związek Przedsiębiorców i Pracodawców Fot. Facebook/Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

Przypomnijmy, wcześniej lawinę komentarzy wywołała propozycja wprowadzenia zakazu dorabiania do etatu na umowach cywilnych (jeśli ktoś chciałby dorabiać poza etatem trzeba by założyć własną działalność gospodarczą) i wprowadzenie przymusu pracy etatowej.

Propozycje zgłoszone przez Komisję Kodyfikacyjna Prawa Pracy zostały natychmiast skrytykowane przez Pracodawców RP. Organizacja stwierdziła, że takie regulacje to prosta droga do zwiększenia szarej strefy i cofnięcie Kodeksu Pracy do lat 70-tych ubiegłego wieku. 

Jak wskazywali eksperci Pracodawców RP, nowe propozycje oznaczałyby dla pracowników dodatkowe koszty w związku z rejestracją działalności gospodarczej, a dla zamawiających usługi ryzyko ustalenia stosunku pracy z samozatrudnionym (to pracodawca musiałby udowodnić przed sądem, że wykonujący usługi faktycznie był samozatrudnionym).

Głos zabrał wówczas również resort pracy. - Należy stanowczo podkreślić, że na tym etapie są to wyłącznie propozycje niezależnych ekspertów prawa pracy oraz przedstawicieli partnerów społecznych. Trudno przesądzać, czy wszystkie zostaną skierowane do dalszych prac. Traktowanie propozycji jako prawa, które wkrótce będzie obowiązywać, jest przedwczesne, wywołuje chaos informacyjny i niepotrzebnie budzi zaniepokojenie zainteresowanych stron – pracowników i pracodawców – podkreśla MRPiPS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Paweł 2018-03-15 00:41:37

W firmach w których płace są wyższe niż u konkurencji mniej pracowników korzysta ze zwolnień lekarskich - nie chcą stracić dobrej pracy. Czy szanowni Panowie Prezesi, Pracodawcy i Przedsiębiorcy mogli by z tej wiedzy skorzystać czy tylko będą narzekać, że im "niewolnicy" "chorują? Skąś się wzieło powiedzenie: "Szef udaje że płaci, ja udaję że pracuję"

Szymon 2018-02-21 17:14:59

Dokładnie tak, jak piszesz. Przechodzi się do porządku, że będą i cały czas są wydawane fałszywe orzeczenia o stanie zdrowia (zwolnienia lekarskie) I NIKT NIC Z TYM NIE ROBI. Przecież wystarczy skontrolować takie zwolnienia i dla przykładu wsadzić kilku lekarzy. A sama idea w kodeksie pracy jak najbardziej słuszna...

Witold 2018-02-20 11:48:42

Chcemy znowu prawem pracy latać źle działający system orzekania o stanie zdrowia. Wydanie fałszywego orzeczenia przez lekarza jest przestępstwem.