Nowoczesna chce zmian w prawie pracy

0 0
Nowoczesna chce zmian w prawie pracy
Ryszard Petru, lider Nowoczesnej (fot. Facebook)

• Według Nowoczesnej Kodeks pracy powinien rozróżniać pracodawców pod względem ich wielkości.
• W obecnym kształcie hamuje on rozwój małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce.
• Celem jest, aby rynek pracy był elastyczny i dostosowany do potrzeb pracowników.

W czwartek (18 lutego) w Sejmie odbyły się konsultacje społeczne dotyczące umów kontraktowych na rynku pracy, w których wzięli udział przedsiębiorcy. Wskazywali oni m.in., że obecny Kodeks pracy jest "zbyt sztywny" i nie uwzględnia obecnych realiów rynku pracy.

- Kodeks pracy zawiera bardzo sztywne i sformalizowane przepisy - mówił jeden z przedsiębiorców, przedstawiciel branży gastronomicznej. Dodał, że w niektórych branżach zapisy kodeksu ograniczają zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników. Wskazywał tu m.in. na ograniczenia, jeśli chodzi o liczbę godzin pracy, na czym - jak przekonywał - tracą m.in. pracownicy, którzy mogliby zarabiać więcej.

Na podobne ograniczenia wskazywał przedstawiciel branży informatycznej. Uczestnicy konsultacji podkreślali też, że w wielu przypadkach nadużywane jest zawieranie umów o pracę. Wskazywali tu np. handlowców, którzy są rozliczani nie z godzin pracy, ale z efektów sprzedaży.

W ocenie uczestników konsultacji Kodeks pracy powinien rozróżniać pracodawców pod względem ich wielkości, tak aby "mały pracodawca miał dużo większą elastyczność w kreowaniu stosunków pracy z pracownikami, niż duży pracodawca".

W ich opinii obecny Kodeks pracy, który powstał w 1974 roku, "został napisany pod olbrzymie firmy", zatrudniające po kilkaset pracowników, które powstawały za PRL-u. - On absolutnie nie jest skonstruowany dla małych i średnich przedsiębiorstw, które wyrabiają 98 proc. polskiego PKB - wskazywali.

- Chcemy spróbować połączyć różne strony interesu (...), aby państwo miało wpływy do budżetu, aby nie uciekać w szarą strefę, żeby pracodawcy mieli poczucie, że pracownik za chwilę nie ucieknie za granicę. Ponadto, aby pracownik miał poczucie stabilizacji - mówiła posłanka Nowoczesnej Joanna Augustynowska.

- Chcemy sprawić, aby rynek pracy szczególnie dla młodych osób, jak i odchodzących na emeryturę, (...) był na tyle elastyczny i dostosowany, żeby można było w odczuciu społecznym godnie żyć - podkreślił.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • coś tutaj się nie zgadza w tym rozumowaniu,to przecież ci tzw. mali przedsiębiorcy są podobno solą biznesu i zatrudniają najwięcej pracowników.więc co znaczy" duży" pracodawca a ponadto ,PO przyzwyczajało do wzrostu zatrudnienia w sektorze tzw. publicznym czyli niestety wprowadzali swoich do administracji.Czyżby miałoby być tak że podzieli się pracowników wg. klucza poparcia partyjnego?To już było i źle się kończyło zarówno dla PZPR o ile ktoś to jeszcze pamięta, jak i dla niedawno przegranej ekipy.Wtedy/PZPR/ pracy było w bród ale kiepskiej,teraz jest odwrotnie jej brak powoduje fatalne zachowania, kolacyjki etc. i w konsekwencji przegrane wybory ,frustrację i chęć odwetu u tych na dole. Pan Petru zaczyna iść drogą swoich poprzedników i scieżką wytyczoną przez swojego duchowego mentora co nie wróży dobrze.A zaklinanie rzeczywistości i twierdzenie że ci mali to są kryształowi i niesłusznie krzywdzeni w porównaniu do dużych pracodawców nie ma uzasadnienia chyba że, ktoś się boi ukrócenia szarej strefy ???

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.