Nowelizacja Kodeksu pracy: Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie będą mogły wykonywać szkodliwych im prac

• Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Kodeks pracy.
• Zmiana przepisów ma dotyczyć zasady równości szans oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu i pracy.
• Jest ona podyktowana unijnymi przepisami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowelizacja Kodeksu pracy: Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie będą mogły wykonywać szkodliwych im prac

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

22 mar 2016 18:40


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Zmiana przepisów Kodeksu pracy podyktowana jest koniecznością prawidłowego wykonania regulacji ujętych w dyrektywie (2006/54/WE) Parlamentu Europejskiego i Rady. Polega ona na doprecyzowaniu artykułu 176 Kodeksu pracy, w którym zapisano, że prace uciążliwe, niebezpieczne lub szkodliwe dla zdrowia nie mogą być wykonywane przez kobiety w ciąży i karmiące dziecko piersią.

Nowe przepisy są zgodne z Konstytucją RP.

W Kodeksie pracy (art. 176 § 2) zawarto upoważnienie dla Rady Ministrów do wydania rozporządzenia zawierającego wykaz prac, których kobiety w ciąży i karmiące piersią nie będą mogły wykonywać ze względu na to, że mogłyby one niekorzystnie wpływać na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie piersią. Chodzi o prace związane m.in. z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, w tym ręcznym transportem ciężarów, czy warunkami, w jakich praca jest wykonywana.

Czytaj tez: Polskie prawo pracy przewiduje wiele uprawnień dla pracujących kobiet

Zaproponowane przepisy spowodują konieczność zmian w ustawie o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej i ustawie o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. W obu ustawach będą uwzględnione zakazy wykonywania przez kobiety (żołnierzy) obowiązków służbowych, funkcji lub zadań służbowych, które są niebezpieczne, szkodliwe lub uciążliwe dla zdrowia w okresie ciąży lub karmienia piersią.

Znowelizowane przepisy mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Joanna 2016-03-24 13:03:59

Lepiej późno niż wcale. Co za geniusze, dopiero teraz wpadli na to, że kobiety w ciąży i karmiące nie powinny wykonywać szkodliwej pracy. Rączki opadają. A gdyby ktoś chciał poczytać o nowelizacji, która weszła w życie pod koniec lutego to polecam artykuł na stronie Aegera.