Nowelizacja Kodeksu pracy: Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie będą mogły wykonywać szkodliwych im prac

0 0
Nowelizacja Kodeksu pracy: Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie będą mogły wykonywać szkodliwych im prac
Zmiana przepisów Kodeksu pracy podyktowana jest koniecznością prawidłowego wykonania regulacji ujętych w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rad (fot.pixabay.com)

• Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Kodeks pracy.
• Zmiana przepisów ma dotyczyć zasady równości szans oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu i pracy.
• Jest ona podyktowana unijnymi przepisami.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Zmiana przepisów Kodeksu pracy podyktowana jest koniecznością prawidłowego wykonania regulacji ujętych w dyrektywie (2006/54/WE) Parlamentu Europejskiego i Rady. Polega ona na doprecyzowaniu artykułu 176 Kodeksu pracy, w którym zapisano, że prace uciążliwe, niebezpieczne lub szkodliwe dla zdrowia nie mogą być wykonywane przez kobiety w ciąży i karmiące dziecko piersią.

Nowe przepisy są zgodne z Konstytucją RP.

W Kodeksie pracy (art. 176 § 2) zawarto upoważnienie dla Rady Ministrów do wydania rozporządzenia zawierającego wykaz prac, których kobiety w ciąży i karmiące piersią nie będą mogły wykonywać ze względu na to, że mogłyby one niekorzystnie wpływać na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie piersią. Chodzi o prace związane m.in. z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, w tym ręcznym transportem ciężarów, czy warunkami, w jakich praca jest wykonywana.

Czytaj tez: Polskie prawo pracy przewiduje wiele uprawnień dla pracujących kobiet

Zaproponowane przepisy spowodują konieczność zmian w ustawie o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej i ustawie o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. W obu ustawach będą uwzględnione zakazy wykonywania przez kobiety (żołnierzy) obowiązków służbowych, funkcji lub zadań służbowych, które są niebezpieczne, szkodliwe lub uciążliwe dla zdrowia w okresie ciąży lub karmienia piersią.

Znowelizowane przepisy mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Lepiej późno niż wcale. Co za geniusze, dopiero teraz wpadli na to, że kobiety w ciąży i karmiące nie powinny wykonywać szkodliwej pracy. Rączki opadają. A gdyby ktoś chciał poczytać o nowelizacji, która weszła w życie pod koniec lutego to polecam artykuł na stronie Aegera.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.