Nowela ws. ubiegania się o powrót do korporacji zawodowych podpisana

Prezydent podpisał nowelę przepisów o korporacjach zawodowych dotyczącą możliwości ubiegania się - po spełnieniu określonych warunków - o ponowny wpis na listę członków samorządu przez osoby skreślone wcześniej z tej listy z powodów dyscyplinarnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowela ws. ubiegania się o powrót do korporacji zawodowych podpisana

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 lip 2014 10:43


O podpisaniu przez Bronisława Komorowskiego uchwalonej 26 czerwca noweli poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta. Ustawa ta jest dostosowaniem przepisów do wydanego w październiku 2010 r. wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Nowelę przygotowało Rządowe Centrum Legislacji. Dotyczy ona samorządów zawodowych: adwokatów, radców prawnych, lekarzy weterynarii, notariuszy, farmaceutów, komorników sądowych, architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów, rzeczników patentowych i diagnostów laboratoryjnych.

TK orzekł przed czterema laty, że dożywotnie usunięcie z powodów dyscyplinarnych z samorządu zawodowego, bez prawa ubiegania się o ponowny wpis na listę osób wykonujących ten zawód, jest niezgodne z konstytucją. TK uznał te rozwiązania za nadmiernie rygorystyczne i powodujące, że osoby wydalone z samorządów zawodowych nigdy, nawet po upływie wielu lat, nie mają szansy na rehabilitację i powrót do zawodu.

Zgodnie z nowelą osoba odwołana albo skreślona z listy członków danego samorządu zawodowego będzie miała prawo ubiegania się o ponowne powołanie na stanowisko albo ponowny wpis na tę listę. Zapewniono także możliwość uzyskania ponownego prawa wykonywania zawodu oraz wprowadzono instytucję zatarcia wpisu o orzeczonej najsurowszej karze dyscyplinarnej, czyli zakazie wykonywania zawodu.

Przepisy zakładają weryfikację kwalifikacji posiadanych przez osoby, które po skreśleniu z listy albo odwołaniu, chcą wrócić do wykonywania zawodów prawniczych. Aby zagwarantować wysoką jakość wykonywanych tych usług, w stosunku do osób, które wracają do zawodu po orzeczeniu dyscyplinarnym, i które nie wykonywały zawodu przez co najmniej 10 lat przewidziano konieczność ponownego złożenia egzaminu.

Nowe regulacje zaczną obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

jmb58 2014-07-09 17:09:36

To teraz jaka jest definicja słowa dożywotnio?