Nowela ustawy o emeryturach mundurowych bez poprawek

- Bez poprawek Senat przyjął w czwartek nowelizację ustawy o emeryturach mundurowych dostosowującą przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. TK uznał za niezgodny z konstytucją przepis dotyczący zasad wypłaty wstrzymanych świadczeń.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowela ustawy o emeryturach mundurowych bez poprawek

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

25 kwi 2014 12:22


W lutym zeszłego roku TK orzekł, że dotychczasowy system dotyczący wypłacania mundurowym wstrzymanych im wcześniej świadczeń jest mniej korzystny dla nich niż zasady odnoszące się do emerytów korzystających z powszechnego systemu. Przez to - zdaniem Trybunału - naruszona została konstytucyjna zasada równości.

Przygotowana przez rząd nowelizacja ma zlikwidować ten problem. Zakłada ona, że w przypadkach, gdy wypłata emerytury lub renty (dodatków, zasiłków i świadczeń pieniężnych) została wstrzymana z powodu niemożności doręczenia świadczeń z przyczyn niezależnych od organu emerytalnego - wypłata świadczeń ma być wznowiona od miesiąca, w którym ją wstrzymano, jednak za okres nie dłuższy niż 3 lata wstecz, licząc od miesiąca, w którym złożono wniosek o jej wznowienie.

W czwartek wieczorem w głosowaniu Senat jednogłośnie (zagłosowało 81 senatorów) zgodził się na zatwierdzenie uchwalonej przez Sejm ustawy bez poprawek. Teraz ustawa trafi do prezydenta.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.