Nowe zasady wyliczania emrytur: Emeryci dostaną podwyżkę

0 0
Nowe zasady wyliczania emrytur: Emeryci dostaną podwyżkę
Na zmianach skorzystają przed wszystkim kobiety, które przed 1999 rokiem przebywały na urlopie wychowawczym (fot.pixabay.com)

1 maja weszła w życie nowelizacja ustawy emerytalnej, dzięki niej część emerytów będzie mogła złożyć wniosek o podwyżkę świadczenia.

Na zmianach skorzystają przed wszystkim kobiety, które przed 1999 rokiem przebywały na urlopie wychowawczym tłumaczy Ewa Bednarczyk, dyrektor Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

- Okresy wychowywania dzieci w kapitale początkowym są teraz obliczane po 1,3 podstawy wymiaru kapitału, wcześniej przypomnę było to 0,7, jako że są to okresy nieskładkowe. Warto pamiętać też, że te okresy są uwzględniane w kapitale początkowym mimo tego, że one są nieskładkowymi okresami, bez ograniczenia do jednej trzeciej okresów składkowych - wyjaśnia rozmówczyni.

Studenci też mogą liczyć na wyższe świadczenia

Drugą grupą, która skorzysta na zmianie przepisów są osoby studiujące przed 1999 rokiem. - Nowa regulacja mówi o tym, że okresy studiów, które były przebyte przez 1 stycznia 1999 rokiem, w okresie objętym kapitałem początkowym, mogą być uwzględnione w wymiarze nie przekraczającym jednej trzeciej okresów składkowych przebytych do dnia złożenia wniosków o emeryturę. To oznacza, że okresy studiów wyższych, w tym właśnie dłuższym wymiarze, można uwzględnić w kapitale początkowym dopiero przy ubieganiu się o emeryturę - mówi gość.

Urodzeni przed 1949 rokiem

Wniosek o ponowne wyliczenie emerytury na zreformowanych zasadach mogą złożyć także osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 roku, które pracowały przed reformą emerytalną i mają dość długi okres odkładania składek w nowym systemie wyjaśnia profesor Inetta Jędrasik- Jankowska z Uniwersytetu Warszawskiego. - Ta metoda wyliczenia może się okazać korzystniejsza, niż metoda w poprzednim systemie zdefiniowanego świadczenia. Dotyczy to osób, których składki były długo składane, a w między czasie rósł im kapitał początkowy do dnia przejścia na emeryturę. Ktoś kto ma te warunki to może złożyć wniosek o przeliczenie już pobieranej emerytury według nowej formuły. Ale ponieważ już pobierały emerytury to będą musiały mieć zmniejszoną podstawę o już pobrane emerytury - tłumaczy specjalistka.

Cały artykuł czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.