Nowe przepisy uderzają w małych i średnich przedsiębiorców? Pracodawcy apelują: "Zostawcie nas w spokoju"

• Ministerstwo Finansów chce, by obniżyć dopuszczalną wartość transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorstwami do 15 tys. zł.
• Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak ostro krytykuje propozycję, nazywając ją korzystną jedynie dla sektora bankowego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowe przepisy uderzają w małych i średnich przedsiębiorców? Pracodawcy apelują: "Zostawcie nas w spokoju"

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

9 mar 2016 11:55


We wtorek (8 marca) rząd przyjął projekt zmian w ustawach o CIT i PIT. Zakłada on, że firmy, które płatności powyżej 15 tys. zł będą dokonywać gotówką, a nie przelewem bankowym, nie będą mogły zaliczyć ich do kosztów uzyskania przychodu.

Dotychczas gotówkowe płatności między przedsiębiorcami powyżej 15 tys. euro były zakazane, jednak za łamanie zakazu nie groziła żadna kara.

Dlatego resort zaproponował, by nakaz płatności za pośrednictwem banku powiązać z rozliczeniami podatkowymi. Płatności naruszające nakaz nie podlegałyby zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Co więcej, zaproponowano zmniejszenie limitu płatności gotówkowej z 15 tys. euro na 15 tys. zł.

– Wartość transakcji, która uprawnia przedsiębiorców do dokonywania płatności bez użycia rachunku płatniczego, zostanie obniżona do 15 tys. zł (z 15 tys. euro). Oznacza to, że płatności między przedsiębiorcami powyżej 15 tys. zł (ok. 3 tys. euro) - bez względu na ich liczbę w ramach jednej transakcji - będą musiały być dokonywane za pośrednictwem rachunku płatniczego. Transakcję poniżej tej kwoty będzie można rozliczyć w gotówce – czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Zdaniem ministerstwa taki ruch ma ograniczyć szarą strefę i być korzystny dla przedsiębiorców, którzy prawidłowo ewidencjonują swoje dochody. Rządzący uważają, że nowe rozwiązanie przyczyni się także do zwiększenia uczciwej konkurencji między przedsiębiorcami, ułatwi kontrolę skarbową, a tym samym usprawni proces opodatkowania dochodów oraz prawidłowego rejestrowania obrotu dla potrzeb VAT.

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w liście otwartym do ministra finansów krytykuje przyjęty projekt nowelizacji ustawy.

Poniżej treść listu Cezarego Kaźmierczaka do Pawła Szałamachy:

Wielce szanowny panie Szałamacha,

W kampanii wyborczej obiecywaliście, że dacie spokój sektorowi MŚP i na poważnie zajmiecie się wyłudzeniami VAT i masowemu niepłaceniu CIT. Osiem lat pan się do tego przygotowywał. I wymyślił pan regulację zmniejszającą limit obrotu gotówkowego z 15 tys. euro do 15 tys. złotych. Jest to znany postulat sektora bankowego i tylko dla niego korzystny. Wpływ fiskalny tej regulacji jest marginalny.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.