Nowe przepisy o płacy minimalnej w Niemczech. Absurd czy konieczność?

Polska ma wątpliwości, co do zgodności niemieckich przepisów o płacy minimalnej z prawem Unii Europejskiej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowe przepisy o płacy minimalnej w Niemczech. Absurd czy konieczność?

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl (Sylwia Zadrożna)

23 sty 2015 9:52


Zgodnie z nimi polscy przewoźnicy mieliby płacić kierowcom za godzinę pracy co najmniej 8,5 euro, a to bardzo uderzyłoby w konkurencyjność polskich firm transportowych, uważa Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

- Gdybyśmy wprowadzili stawkę 8,5 euro za godzinę, a pozostawili ryczałt za delegację i noclegi, to może się okazać, że polscy kierowcy, którzy byli tańsi mniej więcej o 1/4 od kierowców niemieckich, staną się drożsi - mówi Jeremi Mordasewicz.

Dlatego polski rząd powinien naciskać na Brukselę, aby załatwić tę sprawę. Można też stosować rozwiązania w samych firmach.

- Skoro muszą dostać blisko 50 euro dodatku ponad płacę, mam na myśli dodatek delegacyjny i nocleg, to w takiej sytuacji, ponieważ polskie przepisy o delegacjach mówią, że one muszą być wypłacane w sektorze budżetowym, samorządowym i rządowym, ale w firmach prywatnych jest to kwestia porozumienia się z pracownikami, jak najszybciej powinny być przeprowadzone rozmowy wewnątrz firm, gdzie kierowca dowie się, że co prawda jego wynagrodzenie bardzo wzrośnie ze względu na podniesieni stawki godzinowej, ale w takim razie musi zrezygnować z części delegacyjnej - uważa Jeremi Mordasewicz.

Absurdalność wręcz niemieckich przepisów wytknął Piotr Bodył-Szymala z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.