Nowe przepisy mogą być rewolucją dla przedsiębiorców

0 0
Nowe przepisy mogą być rewolucją dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy powinny już dziś przygotować się na składanie dokumentów podatkowych przez internet - uważa Ernest Frankowski z firmy doradczej Deloitte. Nowe przepisy, nad którymi pracuje resort finansów, mogą być rewolucją dla przedsiębiorców - podkreślił.

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowych przepisów, przewiduje, że już od przyszłego roku większość deklaracji podatkowych (m.in. PIT i CIT) przedsiębiorcy będą musieli przesyłać urzędom skarbowym wyłącznie przez internet. Według założeń nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku.

Zdaniem ekspertów Deloitte projektowane zmiany "są kluczowe dla budowy polskiej e-gospodarki oraz pożądanych relacji między administracją publiczną a podatnikami".

"Nie ma wątpliwości, że nowe przepisy są niezbędnym elementem uruchomienia systemu, który umożliwi administracji przygotowywanie podatnikom wstępnych deklaracji PIT" - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami we wtorek w Warszawie Ernest Frankowski.

Dlatego jego zdaniem przedsiębiorcy już teraz powinni pomyśleć o budowie zautomatyzowanego rozwiązania informatycznego, które będzie współpracować z systemem e-deklaracji.

"Ważne jest także sprawdzenie, czy biura rachunkowe, z usług których korzystają firmy, są przygotowane na zmiany przepisów" - dodał ekspert Deloitte.

Frankowski podkreślił, że wysyłanie deklaracji wyłącznie drogą elektroniczną niewątpliwie pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze.

"Na początku należy jednak liczyć się z kosztami, jak choćby zakup e-podpisu, który jest wymagany przy składaniu deklaracji przez przedsiębiorców czy odpowiednie dostosowanie systemów informatycznych. Korzyści, szczególnie w przypadku większych firm, będą widoczne dopiero w dłuższej perspektywie czasowej. Nowe regulacje stworzą m.in. szansę na wprowadzenie elektronicznej wymiany deklaracji między firmą, a jej pracownikami" - podkreślił Frankowski.

Jego zdaniem nowe przepisy mogą być dla części przedsiębiorców prawdziwą rewolucją. "W przypadku małych firm czy nawet mikroprzedsiębiorstw, które są prowadzone przez osoby nieobyte z internetem, mogą powstać początkowe problemy z koniecznością nabycia nowych umiejętności. Z kolei dla dużych firm wyzwaniem będzie przygotowanie systemów komputerowych obsługi e-deklaracji.

Obecnie istnieje niewiele systemów informatycznych klasy ERP (systemy komputerowe wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwem - PAP), które umożliwiają udostępnianie wszystkich obowiązkowych deklaracji w formie elektronicznej, wymaganych przez przepisy" - przestrzega Ernest Frankowski.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.