Nowe prawa dla posiadaczy umów-zleceń

0 0
Nowe prawa dla posiadaczy umów-zleceń

Rząd ma przyjąć dzisiaj projekt ustawy dot. oskładkowania umów-zleceń. Pracownicy nie zyskają takich samych praw jak ci, którzy posiadają umowę o pracę, jednak zyskają niektóre prawa.

Umów cywilnoprawnych przybywa. Jak wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy w 2008 r. 9 proc. umów stanowiły cywilnoprawne, natomiast w 2013 r. liczba ta wzrosła o 40 proc. i wyniosła 13 proc. Największym problemem umów-zleceń są towarzyszące im nieprawidłowości. W 2013 r. co piąta umowa cywilnoprawna powinna być umową o pracę.

- Umowy-zlecenia zawierane zgodnie z prawem nie są niczym złym. Problem pojawia się, gdy zastępują umowy o pracę, a z tym mamy do czynienia. Nie możemy się godzić na nieuczciwe zaniżanie składek kosztem pracowników. Z patologią musimy walczyć - mówi dla „Gazety Wyborczej" minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak podaje „GW" resort pracy chce walczyć z nieuczciwością pracodawców, wprowadzając zmiany w Kodeksie pracy. Jakie? Będą odprowadzane składki na ZUS przynajmniej od wysokości płacy minimalnej. Kosiniak-Kamysz tłumaczy na łamach „GW", że pozwoli to na uzyskanie praw do zasiłku dla bezrobotnych w przypadku utraty pracy. Oskładkowanie ma dać również szansę na emeryturę oraz wyższe zasiłki na urlopach macierzyńskich i rodzicielskich.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.