Nowa ustawa o rynku pracy: Prace resortu ruszyły, Szwed zapowiada pierwsze zmiany

0 0
Nowa ustawa o rynku pracy: Prace resortu ruszyły, Szwed zapowiada pierwsze zmiany
Będzie nowa ustawa o rynku pracy. Wiceminister Szwed już zapowiada pierwsze zmiany. (Fot.wupwarszawa.praca.gov.pl)

• Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad nową ustawą o rynku pracy.
• Szykują się spore zmiany w funkcjonowaniu urzędów pracy.
• Stanisław Szwed, podsekretarz stanu w MRPiPS zapowiada, że resort już jesienią przedstawi szczegóły swoich propozycji.

Większa elastyczność dla urzędów pracy i zachęty dla osób tworzących miejsca pracy oraz zakładających firmy - to jedne ze zmian, które przewiduje nowa ustawa o rynku pracy, nad którą prace rozpoczęło właśnie MRPiPS.

- Chcemy uporządkować sytuację jeśli chodzi o urzędy pracy. Dać im większą elastyczność tak, aby ustawa, która dziś funkcjonuje była bardziej strawna zarówno dla pracodawców, osób poszukujących pracy, jak i tych, którzy chcą otworzyć własny biznes. Muszą być to zachęty np. przez pożyczki dla tworzących miejsca pracy, jak i dla tych, którzy zakładają swoje firmy. Zmiany, o których mówimy mogłyby wejść w życie od stycznia 2018 roku - powiedział Szwed w wywiadzie dla TVN24.

Tymczasem, już pierwszego września wejdą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi, nowy pracownik nie może rozpocząć pracy, jeśli wcześniej nie otrzyma pisemnych warunków zatrudnienia.

Czytaj też: Najpierw umowa, potem praca. Od 1 września umowę o pracę trzeba podpisać przed podjęciem zatrudnienia

- Mam nadzieję, że przestanie się w Polsce mówić o syndromie pierwszej dniówki i że (…) nie będzie już tak, że Państwowa Inspekcja Pracy, kiedy będzie sprawdzać, czy zawarto umowę, będzie się dowiadywała, że dany pracownik dopiero jest w pierwszym dniu pracy - powiedziała we wtorek (30 sierpnia) minister Rafalska.

Podkreśliła, że nowe regulacje zabezpieczają pracowników i wyraziła nadzieję, że ograniczą szarą strefę. - Mam nadzieję także, że przyszłość takiego pracownika, zarówno pod względem jego bezpieczeństwa pracy i tej przyszłości emerytalnej będzie lepsza, a również Państwowa Inspekcja Pracy zostaje uzbrojona w narzędzie efektywniejsze niż dotychczasowe - powiedziała minister.

Zgodnie z nowymi przepisami kara grzywny pozostanie w niezmienionej wysokości - to jest od 1 do 30 tys. zł, ale pracodawca nie będzie już mógł się tłumaczyć, że pracownik jest zatrudniony pierwszy dzień.

Według informacji PIP w 2014 roku "nielegalne zatrudnienie, polegająca na powierzeniu pracy bez potwierdzenia na piśmie rodzaju umowy i jej warunków oraz niezgłoszeniu osoby zatrudnionej do ubezpieczenia społecznego stwierdzono w 18 proc. kontrolowanych podmiotów".

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.