Niedozwolone klauzule w umowach o pracę są nagminne

- Łamanie prawa przez pracodawców jest nagminne - uważa Małgorzata Majewska z Monsterpolska. - Pracownik powinien sprawdzić podejrzaną umowę przed podpisaniem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niedozwolone klauzule w umowach o pracę są nagminne

PODZIEL SIĘ


Autor: InfoWire.pl

30 wrz 2015 10:23


- Przykładami niedozwolonych klauzul są zapisy o pozbawieniu pracownika pensji za czas przestoju w firmie, o zrzeczeniu się przez pracownika wynagrodzenia lub przeniesieniu go na inną osobę oraz o możliwości dokonywania potrąceń bez wiedzy i zgody zatrudnionego – informuje Małgorzata Majewska, ekspertka portalu Monsterpolska.pl.

Kolejny obszar, którego dotyczą niedozwolone klauzule, to rozwiązywanie stosunku pracy.

- Najczęściej stosowany jest zapis uprawniający pracodawcę do skrócenia okresu wypowiedzenia bez podania przyczyny lub do rozwiązania umowy w dowolnym momencie. To w ogóle nie daje pracownikowi poczucia stabilności i bezpieczeństwa – zauważa ekspertka.

Trzeba uważać także na zapis nakładający na zatrudnionego karę pieniężną za złożenie wypowiedzenia.

Takie klauzule to nie rzadkość. Łamanie prawa przez pracodawców jest nagminne. Co jeśli w naszej umowie znajdą się niedozwolone zapisy? Nie należy jej zawierać.

Jeżeli nie mamy pewności, czy jest ona zgodna z prawem, możemy poprosić Państwową Inspekcję Pracy o sprawdzenie dokumentu, a następnie – w przypadku gdy umowa okaże się wadliwa – zwrócić się do pracodawcy o jego poprawienie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.