Nie trzeba zmieniać regulacji dotyczącej zakazu stosowania weksli

W ocenie Pracodawców RP wprowadzenie do Kodeksu pracy zakazu stosowania zobowiązań wekslowych należy uznać za zbędne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nie trzeba zmieniać regulacji dotyczącej zakazu stosowania weksli

PODZIEL SIĘ


Autor: GK

14 paź 2013 13:00


- Naszym zdaniem rozwiązanie zaproponowane w poselskim projekcie powiela regulację, która już istnienie w przepisach - mówią eksperci organizacji.

W opinii ekspertów Pracodawców RP zakaz stosowania weksli można wyprowadzić z art. 300 k.p. Ponadto został on potwierdzony w orzecznictwie Sądu Najwyższego.

Zatem obecnie sytuacja jest jednoznaczna - nie można stosować zobowiązań wekslowych wobec pracowników. Tego typu działanie uznaje się za niezgodne z prawem, a sam weksel - za nieważny z mocy prawa. Takie stanowisko podziela również Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Wątpliwości Pracodawców RP wzbudza także zamiar wpisania zakazu stosowania zobowiązań wekslowych do podstawowych zasad prawa pracy.

- Należy bowiem zaznaczyć, że rozdział II Kodeksu pracy zawiera zasady prawne o charakterze normatywnym, których źródłem jest przede wszystkim Konstytucja RP - przypominają eksperci organizacji.

Podkreślają jednocześnie, że zdarzające się przypadki stosowania weksli wobec pracowników są karkołomną próbą zabezpieczenia swojego majątku przez pracodawcę.

Z drugiej strony trudno się dziwić przedsiębiorcom, że starają się przynajmniej ograniczyć problem związany z okradaniem i oszukiwaniem ich przez pracowników.

Jak bowiem wynika z raportu z 2012 r., przygotowanego przez Pracodawców RP oraz Euler Hermes, aż 78 proc. firm w Polsce dotyka tzw. anomia pracownicza. W samym handlu detalicznym straty finansowe przedsiębiorców z tego tytułu wyniosły ponad 1,7 mld zł.

Według Światowego Raportu o Kradzieży w Handlu Detalicznym zajmujemy pod tym względem trzecie miejsce w Europie. Zdaniem ekspertów Pracodawców RP z uwagi na skalę zjawiska kradzieży w firmach konieczne jest wypracowanie rozwiązań, które je ograniczą.

- Mamy nadzieję, że pomysłodawcy projektowanej regulacji dostrzegą również ten problem i zamiast skupiać działania legislacyjne jedynie na skutkach, spróbują wyeliminować ich przyczynę - kończą eksperci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.