Nie ma pracodawcy, który w 100 proc. przestrzega prawa pracy

0 0
Nie ma pracodawcy, który w 100 proc. przestrzega prawa pracy
- Składkowy koszt pracodawcy przy zatrudnieniu pracownika na umowę o pracę wynosi ponad 20 proc. wynagrodzenia brutto. Moim zdaniem to jest absolutnie podstawowy problem u wielu pracodawców - mówi mecenas Piotr Rawski (Fot. mat. pras.).

- Umowy cywilnoprawne są także zawierane z inicjatywy pracowników – zwłaszcza ludzi młodych, którzy nie chcą odprowadzać składek do ZUS. To jest prawdziwe wyzwanie dla rządu - jak zwiększyć zaufanie do systemu, a nie jak zwiększyć składki i wpływy do budżetu - mówi w rozmowie z PulsHR.pl Piotr Rawski, partner w Baker & McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy.

Zmieniają się realia rynkowe. Pracodawcy mają inne wymagania, a pracownicy odmienne oczekiwania. Czy wobec tego również Kodeks pracy powinien się zmienić?

Piotr Rawski, partner w Baker & McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy, specjalista ds. prawa pracy: - Myślę, że nie jest to kwestia jedynie zmian w Kodeksie pracy, ale w ogóle przepisów prawa pracy. Niektóre przepisy istotnie wymagają zmian, choćby przepisy dotyczące zbytniego formalizmu (np. forma pisemna prze przejściu pracowników z pracodawcy na pracodawcę) czy też zbytnia ochrona w stosunku do przedstawicieli związkowych (veto związku uniemożliwiające rozwiązanie stosunku pracy z chronionych przedstawicielem związku, a w takiej samej sytuacji możliwość rozwiązania umowy z szeregowym pracownikiem).

Z drugiej strony niektóre planowane zmiany nie powinny wchodzić w życie (np. nowe uprawnienia PiP).

Czy potrzebne jest stworzenie rozwiązań, które zachęcałyby pracodawców do stosowania umów o pracę?

- W mojej ocenie, należy to rozważyć w szczególności w perspektywie nowych inwestycji. Dla zagranicznych inwestorów, którzy jeszcze nie mają doświadczenia w inwestowaniu w Polsce, a myślą o ulokowaniu swoich operacji na naszym rynku, ważne są nie tylko przepisy związane z zatrudnianiem, ale również z kwestią elastyczności w restrukturyzowaniu swojej działalności.

Na chwilę obecną pracodawca, który planuje rozstać się z pracownikiem, musi podać przyczynę rozwiązania stosunku pracy. To znacznie ogranicza elastyczność na rynku pracy i zdecydowanie nie zachęca firm do zatrudniania na postawie umowy o pracę.

Nie obawia się pan, że jeśli pracodawcy nie będą musieli podawać przyczyny zwolnienia, zaczną nadużywać swoich praw, a pracownicy zostaną bez ochrony?

- Takie ryzyko istnieje, jednak nie sądzę, aby pracodawcy zaczęli masowo "żonglować" pracownikami. Dla wielu wizerunek na rynku jest niezwykle istotny i nie przypuszczam, aby chcieli sięgać po to narzędzie w sposób dowolny. Zdaję sobie jednak sprawę, że to byłaby prawdziwa rewolucja.

Natomiast niewątpliwie pracodawcy chcieliby mieć możliwości swobodniejszego doboru pracowników. Zmiany dotyczące umów terminowych, które weszły w życie 22 lutego br. taką elastyczność w pewnym sensie wprowadzają.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.