Nie będzie handlu w niedzielę? Jest już projekt ustawy

• Zakaz handlu w większość niedziel, przewidujący jednak odstępstwa m.in. dla aptek, stacji benzynowych i kiosków - przewiduje wyjściowy projekt ustawy NSZZ Solidarność.
• W czwartek (28 kwietnia) powołany został komitet, który będzie zbierał podpisy poparcia dla projektu ograniczeń handlu w niedzielę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nie będzie handlu w niedzielę? Jest już projekt ustawy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

28 kwi 2016 16:19


W skład powołanego w Warszawie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Ograniczającej Handel w Niedziele, zwanej "Wolną Niedzielą", wchodzą przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pracodawców, organizacji pozarządowych oraz pracowników. Komitet musi zebrać przynajmniej 100 tys. podpisów obywateli, by projekt ustawy dot. ograniczeń handlu w niedzielę mógł zostać przekazany do Sejmu.

- Handel oraz wykonywanie innych czynności sprzedażowych w niedziele w placówkach handlowych są zakazane - czytamy w projekcie, zaprezentowanym w czwartek (28 kwietnia) przez NSZZ Solidarność. - Handel (...) w wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę są dozwolone do godziny 14:00 - zaznaczono w dokumencie.

Będą też niedziele handlowe

Projekt przewiduje szereg odstępstw od zakazu. Nie byłoby go - według propozycji - w kolejne dwie ostatnie niedziele w roku kalendarzowym przed Świętami Bożego Narodzenia, w ostatnią niedzielę przypadającą przed Świętami Wielkanocnymi i w drugą niedzielę lipca.

Odstępstwa dotyczyłyby też m.in.: sklepów, gdzie "czynności sprzedażowe" wykonuje wyłącznie przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą, stacji benzynowych nieprzekraczających 150 m kw., piekarni zlokalizowanych przy zakładach produkcyjnych prowadzących sprzedaż produktów własnej produkcji w godz. 6-13.

Handel w niedzielę - wynika z projektu - mógłby też się odbywać m.in. w aptekach i punktach aptecznych, w kioskach nieprzekraczających 50 m kw. powierzchni użytkowej, w których sprzedaż gazet, czasopism i biletów stanowi minimum 30 proc. miesięcznego obrotu placówki (rozumianego jako przychód ze sprzedaży).

W placówkach handlowych prowadzących sprzedaż pamiątek, upominków lub dewocjonaliów, w których sprzedaż wiodąca tych produktów stanowi minimum 30 proc. miesięcznego obrotu, w placówkach handlowych zlokalizowanych w zakładach hotelarskich, zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych oraz w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku.

Handel na dworcach i lotniskach - tak

Wyjęte spod zakazu byłyby też m.in.: placówki handlowe nieprzekraczające 25 m kw. powierzchni użytkowej usytuowane w obiektach do obsługi pasażerów, m.in. w portach lotniczych, dworcach autobusowych oraz kolejowych, prowadzących sprzedaż towarów na promach i w samolotach; w kwiaciarniach nieprzekraczających 50 m kw. powierzchni użytkowej, w których sprzedaż kwiatów stanowi minimum 30 proc. miesięcznego obrotu placówki.

Ponadto autorzy projektu proponują, by handel w niedzielę był dopuszczony m.in. w strefach wolnocłowych i podmiotach działających na rzecz handlu nieprzekraczających 100 m kw. powierzchni użytkowej usytuowanych na terenie gmin, które posiadają status uzdrowiska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Seff 2016-04-29 20:59:18

Pamiętaj abyś dzień święty świecił

Witild 2016-04-29 10:43:23

Autorzy projektu maja problem z jego zgodnością z konstytucja. Dopóki TK nie działa, moda go przepchnąć.