Nestlé oskarżone o zatrudnianie dzieci. Czy w Polsce problem też występuje?

• Koncern Nestlé  został oskarżony o wykorzystywanie w pracy dzieci.
• Na świecie jest 170 milionów nieletnich pracowników.
• Skandal może przynieść firmom wymierne straty.
• Czy w Polsce występuje zjawisko niewolniczego wykorzystywania dzieci?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nestlé oskarżone o zatrudnianie dzieci. Czy w Polsce problem też występuje?

PODZIEL SIĘ


Autor: Jakub Prokop

14 sty 2016 6:24


11 stycznia Sąd Najwyższy USA odrzucił apelację Nestlé i dwóch innych firm w sprawie wykorzystywania dzieci do pracy przy zbiorach kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Według oskarżenia, firma wspierała łamanie praw człowieka. Oferowała wsparcie finansowe i techniczne lokalnym rolnikom w zamian za gwarancję najtańszych dostaw. Miało to spowodować zatrudnianie nieletnich pracowników.

Według raportu Fair Labor Association – międzynarodowej organizacji zajmującej się prawem pracy – pod koniec 2014 r. na farmach Nestlé położonych na Wybrzeżu Kości Słoniowej wykryto 56 pracowników poniżej 18. roku życia, z czego 27 poniżej 15.

Na jednej z farm FLA natrafiono na przypadek młodej osoby zmuszanej do pracy, za którą nie otrzymywała wynagrodzenia przez rok - pomimo tego, że kodeks postępowania Nestlé w ogóle zabrania korzystania z pracy nieletnich w całym łańcuchu dostaw.

Dziewczyny pracujące w fabryce cegieł w Nepalu. /Fot. Wikimedia, Krish Dulal, CC3.0 Dziewczyny pracujące w fabryce cegieł w Nepalu. /Fot. Wikimedia, Krish Dulal, CC3.0

Według raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy na świecie istnieje ok. 170 milionów przypadków pracy dzieci. ONZ definiuje to zjawisko jako pracę, do której dziecko jest za młode, praca jest wykonywana poniżej minimalnego wieku lub jest nieakceptowalna ze względu na warunki.

Sprawa dotyczy wielu dużych korporacji.

Np. także Disney Company jest oskarżona o korzystanie z ubrań szytych przez nieletnich pracowników w Chinach. Z Victoria's Secret związana zaś jest afera młodocianych zbieraczy bawełny w Burkina Faso, którzy dostarczali materiału do produkcji. Według raportu National Labor Comitee z 2006 roku ok. 200 dzieci w wieku ok. 11 lat szyło w Bangladeszu ubrania dla HM, Wal-Marta, J.C. Penney i Pumy.

– W niektórych miejscach nie ma nadzoru ani społecznej kontroli, nie ma związków, które pomogłyby w walce o lepsze warunki pracy. Dzieci są bardzo nisko wykwalifikowanymi pracownikami nieposiadającymi głosu, więc są łatwym celem – mówi Sofie Ovaa, koordynator kampanii Stop Child Labour.

Tego typu szokujące informacje są nie tylko problemem moralnym. Dla firm podanie ich do opinii publicznej często okazuje się poważnym problemem finansowym. Utrata reputacji może kosztować firmę miliony.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.