NBP: Umów śmieciowych w Polsce wcale nie jest tak dużo

Wbrew powszechnej opinii umów śmieciowych zawieranych na polskim rynku pracy nie jest aż tak dużo - wynika z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego na temat rynku pracy w 2014 roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

NBP: Umów śmieciowych w Polsce wcale nie jest tak dużo

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl

18 lis 2014 19:32


Co więcej często do jednego worka wrzucane są zarówno umowy-zlecenia, umowy o dzieło, jak i umowy o pracę na czas określony, a to błąd.

Jak mówi współautorka raportu dr Joanna Tyrowicz z Instytutu Ekonomicznego NBP, wszystkich tych umów jest w Polsce mniej niż się powszechnie uważa, a polski rynek pracy charakteryzuje się dużą rotacją - często zmieniamy pracę.

Czytaj też: PIP alarmuje: Powinni zatrudniać na etat, a dają ludziom umowy śmieciowe

- Mówi się, że co trzecia osoba w Polsce ma taką umowę, a to nie jest prawda. Polski rynek pracy charakteryzuje się w porównaniu do innych tym, że są znacznie większe przepływy, to znaczy, że więcej osób zmienia pracę, dlatego że chce - mówi dr Joanna Tyrowicz.

Czytaj też: Ilu Polaków pracuje na umowach śmieciowych? Oto zestawienie

- Więcej osób jest w pierwszym etapie współpracy z danym pracodawcą, czyli są na tej pierwszej umowie na okres próbny, albo na drugiej, która zazwyczaj jest na rok. I jak się odejmie te osoby, które zaczęły pracować, to okazuje się, że umów czasowych w Polsce jest standardowo nie więcej niż w innych krajach Unii Europejskiej, ok. 8 proc. pracowników, którzy mają umowy czasowe w sposób, można powiedzieć, nieuzasadniony - wyjaśnia.

Czytaj też: Pełny etat dla pracownika, to dla firmy pełna pułapek biurokracja

Z raportu NBP wynika także, że w Polsce wciąż dominuje samodzielne poszukiwanie zatrudnienia oraz samodzielne poszukiwanie pracowników - a to znacznie ogranicza skuteczne znalezienie i pracy, i pracownika.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.