Nawet 30 tys. zł kary za pracę w święta

W całym roku mamy 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Jednak nie przysługują one wszystkim. O świątecznym leniuchowaniu mogą zapomnieć między innymi osoby, które wykonują prace konieczne ze względu na codzienne potrzeby ludności. Kto jeszcze?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nawet 30 tys. zł kary za pracę w święta

PODZIEL SIĘ


Autor: InfoWire.pl

24 gru 2015 11:09


Według Kodeksu pracy z brakiem wolnego w święta muszą się liczyć osoby zatrudnione np. w gastronomii, hotelarstwie, transporcie, ale również przy niezbędnych remontach, których nie można przerwać. - Praca w święta jest dopuszczalna także, gdy trzeba przeprowadzić akcję ratowniczą albo usunąć awarię, czyli w przypadku różnych nieplanowanych zdarzeń – mówi Marcin Kołodziejczyk z grupy Progres.

Choć prawo zabrania pracy w święta w placówkach handlowych – oprócz stacji benzynowych oraz aptek – to sklep można otworzyć. Za ladą stają zazwyczaj osoby zatrudnione przez właściciela na umowach cywilnoprawnych lub on sam.

Jeśli pracownik pracuje w święto – choćby przez godzinę – przysługuje mu cały dzień wolny do odbioru do końca okresu rozliczeniowego. Jeżeli pracodawca nie może takiego dnia udzielić, jest zobowiązany do wypłaty dodatku do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. za każdą przepracowaną godzinę.

Za zlecanie pracy niezgodnie z przepisami grozi grzywna nawet do 30 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.