Najważniejsze plany Ministerstwa Pracy

0 0
Najważniejsze plany Ministerstwa Pracy
W resorcie pracy istotne będzie dochodzenie do poziomu minimalnego wynagrodzenia na poziomie połowy przeciętnych dochodów. /Fot. mpips.gov.pl

Stanisław Szwed, Krzysztof Michałkiewicz i Marcin Zieleniecki, nowi wiceministrowie w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej planują prace nad Narodowym Programem Zatrudnienia, minimalną płacą godzinową, uporządkowaniem sytuacji w ZUS

Przedstawiając we wtorek, 17 listopada wiceministrów, szefowa resortu Elżbieta Rafalska powiedziała, że poseł Stanisław Szwed, w poprzedniej kadencji wiceprzewodniczący sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, będzie odpowiedzialny za rynek pracy, fundusze, departament prawa pracy oraz za dialog społeczny.

Szwed przypomniał, że dialog społeczny to dział, którym zajmował się jeszcze w 2006 r., gdy pracował nad umową społeczną.

- Było mi to najbliższe i to naturalne, że chcę się teraz tym zajmować, jako wywodzący się z Solidarności - powiedział.

Zwrócił uwagę, że problemami rynku pracy też zajmował się od dawna - uczestniczy w strukturach wojewódzkiej i powiatowej rady zatrudnienia.

- Stąd zainteresowanie rynkiem pracy, funduszami - podkreślił. - W Sejmie oprócz komisji polityki społecznej pracowałem w komisji kodyfikacyjnej i szefowałem podkomisji stałej ds. prawa pracy, stąd takie przypisanie kompetencji w resorcie.

Stanisław Szwed zapowiedział, że zaproponuje ponowne powołanie komisji kodyfikacyjnej do zmian prawa pracy, jako komisji zewnętrznej.

- Nie jesteśmy w stanie siłami ministerstwa zrobić nowych rozwiązań. Jesteśmy w stanie stworzyć taką komisję ze znanych osób, które pracowały w komisji, lub zostaną do niej dokooptowane - zaznaczył.

Zapewnił, że będzie na ten temat rozmawiał z prezydium Rady Dialogu Społecznego.

- Trudno robić zmiany w kodeksie pracy bez partnerów społecznych. Chcemy, żeby była też ich akceptacja, że chcemy nad tym pracować - dodał.

Praca dla młodych

Wśród pierwszych zadań w resorcie wymienił też przygotowany przez PiS Narodowy Program Zatrudnienia z 2012 r.

- Ten nasz program musi współgrać z ustawą wspierającą powstanie 100 tys. nowych miejsc pracy dla młodych ludzi, która właśnie wchodzi w życie - zadeklarował. - Trzeba to skoordynować.

Istotne i pierwszoplanowe są też w ramach jego obowiązków w resorcie sprawy dotyczące wynagrodzeń - dochodzenie do poziomu minimalnego wynagrodzenia na poziomie połowy przeciętnych dochodów i ustawa o minimalnej płacy godzinowej przy umowach zlecenia - 12 zł na godzinę.

- To są najważniejsze rzeczy, a z drobniejszych - zmiana w kodeksie pracy dotycząca tzw. syndromu pierwszej dniówki - powiedział. Chodzi o zmianę zobowiązującą pracodawcę do sporządzenia na piśmie umowy z pracownikiem jeszcze przed rozpoczęciem pracy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.