Nadchodzą podwyżki cen za ochronę i sprzątanie firmy

Wraz z pierwszym kwietnia, konkurencyjna dotąd oferta firm usługowych stanie się znacznie droższa. Wszystko za sprawą najnowszej zmiany w ustawie okołobudżetowej – pogorszeniu ulegną m.in. zasady finansowania polskiego rynku pracy osób niepełnosprawnych oraz warunki, w jakich działają zakłady pracy chronionej. Zmieni się zatem sytuacja pracowników i dostawców usług z branży czystości i ochrony, a także ich odbiorców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nadchodzą podwyżki cen za ochronę i sprzątanie firmy

PODZIEL SIĘ


Autor: Marek Kowalski

8 sty 2014 15:20


W spółkach zajmujących się fizyczną i techniczną ochroną osób i mienia, u producentów i dystrybutorów z branży usług utrzymania czystości oraz w przedsiębiorstwach sprzątających zatrudnienie znajduje niemal ok. 20 proc. osób z niepełnosprawnością. Firmy te od lat z zapałem uczestniczą w projekcie zawodowej integracji osób z niepełnosprawnością, zapewniając im życiowy byt, możliwość realizacji ambicji zawodowych, poczucie przydatności społecznej, integrację z resztą społeczeństwa na partnerskich zasadach oraz ekonomiczną samodzielność.

Od 1 kwietnia 2014 - dnia, w którym zaczną obowiązywać nowe regulacje - warunki rynkowe dla branży usługowej ulegną drastycznej zmianie. Co więcej, nowe przepisy nie tylko są zaskoczeniem dla wszystkich uczestników obrotu gospodarczego i społecznego - wprowadzane są bez odpowiedniego vacatio legis i niezgodnie z wcześniejszymi deklaracjami i wytycznymi ustawodawcy. Dotychczas regulacje prawne tworzyły narzędzia zachęcające przedsiębiorców do zatrudniania osób z niepełnosprawnością, deklarowano także wzrost dofinansowań na rynku ‘otwartym' tak, by zrównały się z poziomem wsparcia przewidzianym dla zakładów pracy chronionej (ZPChr).

Zmiana przepisów w ustawie okołobudżetowej spowoduje wzrost kosztów pracy. Dla zakładów usługowych oznacza to obniżenie rentowności średnio od kilku do kilkunastu procent. Ilu firmom usługowym przyjdzie funkcjonować ze znaczną stratą finansową? Jak długo uda im się wiązać koniec z końcem, skoro ich rentowność waha się w granicach 3-4 proc.?

Nowelizując przepisy rząd nie dał firmom także potrzebnego czasu na stopniowe dostosowanie się do efektów nowej polityki zatrudniania osób niepełnosprawnych. Zasady ochrony interesów w toku przedsiębiorców po raz kolejny zostały pominięte przez ustawodawcę. Potrzeba ograniczenia ponoszonych przez budżet państwa kosztów polityki społecznej integracji osób niepełnosprawnych będzie zatem prowadzona kosztem przedsiębiorców, ich pracowników i w konsekwencji także kontrahentów.

Dlatego już w pierwszym kwartale 2014 roku można spodziewać się zmasowanej akcji renegocjacji lub wręcz rozwiązywania dotychczasowych kontraktów na usługi. Warunki rynkowe, całkowicie niezależne od przedsiębiorców, zmienią się bowiem radykalnie. Niestety, są to okoliczności, których nie można było - przy zachowaniu najwyższej nawet staranności - przewidzieć w momencie przygotowywania oferty i następnie podpisywania umowy. I chociaż przedsiębiorcy stawiają sobie za cel wypełnienie zobowiązań bez ryzyka utraty zdolności funkcjonowania na rynku, przy jednoczesnym utrzymaniu usług wysokiej jakości za rynkową cenę, to w wielu przypadkach może się to okazać po prostu niemożliwe.

* Autorem tekstu jest Marek Kowalski, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Czystości

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

derek 2016-09-01 16:41:14

Będzie tak jak z metami wódka była droga meta zarabiała Teraz szara strefa która i tak jest będzie jeszcze większa Dlaczego nie można ustanowić podatku rzędu 350 pln od każdego zatrudnionego Dlaczego czwórki murarskie złote rączki sory firmy remontujące działają na czarno ilu ich jest 1 500 000 w całej Polsce wszyscy zasuwają na czarno a wystarczy dać im możliwość zapłacenia wybranej kwoty np. 350 pln chętnie by płacili .Branża ochrony i sprzątania to pikuś z budowlanką kurierką , jedzeniem na telefon i bóg wie gdzie jeszcze. Niestety Państwo to jedna wielka korporacja trzeba mieć pojęcie a nie władzę bo łatwo pogrążyć firmę (POLSKE) przecież te firmy wrzucają do korporacji grosiki a teraz nie bedą

derek 2016-09-01 16:18:16

Bardzo dobry ruch z podwyżkami ale nie w tempie jednego roku . Kochani emeryci i nie tylko nie dorobicie już w firmach ochrony i sprzątaniu niestety 13 brutto za siedzenie to zbyt wygórowana stawka Przy tej samej stawce inne zawody musza zasuwać a wy nie.Na 99% stracicie i te marne dochody 5 pln na godzine ,które mieliście teraz a na pewno emerytura nie jest wysoka. W zasadzie zamiar załatania dziury w budżecie podwyżkami nie będzie taki pewny bo zostaną zredukowane etaty w ochronie i sprzątaniu .Na wasze miejsce wskoczą młodzi studenci a wtedy do budżetu wpłynie tylko podatek student jest zwolniony z ZUS ale pewnie to się zmieni . Niestety emeryt na emeryturze płaci składki emerytalne i rentowe dziwne co ale prawdziwe.

hurtom 2014-04-09 15:40:46

W dalszym ciągu większość firm raczej maszyny wypożycza, np. z szorowarki.pl wiec radzę się zastanowić czy nie lepszym pomysłem będzie po prostu wypożyczanie maszyny i znalezienie odpowiedniego pracownika do jej obsługi.