Na rynku pracy jak w kryminale

0 0
Na rynku pracy jak w kryminale
fot. pixabay

Patologie na rynku pracy powinny być rozpatrywane jak zachowania kryminalne. - Jeśli ma to charakter permanentny, czy wypełnia znamiona przestępstwa, to powinno być ścigane – mówi Jacek Męcina, wiceminister pracy.

Na patologie na rynku pracy zdaniem prof. Zbigniewa Lasocika z Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej Uniwersytetu Warszawskiego powinniśmy patrzeć jak na zbrodnie kryminalne. Po nadużycia mogą sięgać zarówno pracodawcy, jak i pracownicy – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Kosiniak-Kamysz: Chcemy wyeliminować patologię przy płaceniu składek

W raporcie sporządzonym na zlecenie Jana Guza, szefa OPZZ, prof. Lasocki wymienia obszary, w których najczęściej dochodzi do nieprawidłowości. Wymienił m.in. maksymalizację zysków i minimalizację nakładów, uszczuplenia podatkowe, dominacja pośredników w relacji między pracownikiem o szefem (leasing pracowniczy), molestowanie seksualne czy plotki na temat firmy.

Czytaj też: Pracodawcy łamią prawo w firmach, ale pracownicy również

Do kryminalnych zachowań można także zaliczyć kiepskie warunki socjalne, tolerowanie przemocy w miejscu pracy, szantaż związków zawodowych czy zatrzymanie dokumentów tożsamości cudzoziemców.

- Na naszym rynku pracy mamy problemy z takimi aspektami, jak niewypłacanie wynagrodzeń, czy mobbing oraz przestępstwa związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Jeśli ma to charakter permanentny, czy wypełnia znamiona przestępstwa, to powinno być ścigane - komentuje na łamach "DGP" Jacek Męcina, wiceminister pracy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.