Na jednolitym podatku oszczędzi 1,2 do 1,9 mln przedsiębiorców

0 0
Na jednolitym podatku oszczędzi 1,2 do 1,9 mln przedsiębiorców
– Reforma ma uprościć podatek, równocześnie obniżając obciążenia działalności gospodarczej – powiedział minister Kowalczyk. (Fot.: premier.gov.pl)

• Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów w rządzi PiS Henryk Kowalczyk zapowiedział projekt dotyczący jednej daniny, łączącej PIT oraz składki na ZUS i NFZ.
• Prostsze podatki – według oczekiwań – spowodują w firmach i urzędach oszczędności, rozliczenia będą tańsze w obsłudze.

Propozycje wprowadzenia jednolitego podatku pojawiają się od ponad roku. Kilka miesięcy temu szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk zapowiedział, że jego uchwalenie ma nastąpić jeszcze w tym roku, a wdrożenie – od 2018 r.

Na razie rząd nie ujawnił żadnego projektu ustawy ani nawet założeń. Wiadomo jedynie, że projekt ma zlikwidować składki na ZUS i NFZ i zastąpić je podatkiem dochodowym.

– Reforma ma uprościć podatek, równocześnie obniżając obciążenia działalności gospodarczej – powiedział Kowalczyk – W tej chwili składka na ZUS w wysokości 1,2 tys. zł dla drobnych przedsiębiorców jest zabójcza. Osobiście uważam, że składka powinna być płacona, jeżeli ktoś osiąga przynajmniej minimalny dochód i zawsze powinna być płacona składka emerytalna. To jest kwota ok. 400 zł, więc trzy razy mniej niż obecnie. A potem – w zależności od dochodu – to obciążenie by rosło - dodał.

Niższe koszty obsługi

Jeśli odprowadzanie podatku ma być prostsze, to teoretycznie dla firm powinno być też tańsze, bo działom kadr odpadnie część obowiązków z zakresu odprowadzania podatków. Czy rzeczywiście tak będzie? 

– Intuicyjnie wydaje się, że skoro obsługa kadrowo-płacowa będzie łatwiejsza, to można się spodziewać obniżenia kosztów – zgadza się Anna Węclewicz z firmy doradztwa personalnego i pośrednictwa pracy AW&T Consulting.

W tej chwili wynajęcie firmy zajmującej się obsługą kadr kosztuje ok. 20-40 zł za osobę w zależności m.in. od rodzaju umowy. Czy te stawki zmienią po wprowadzeniu jednego podatku – tego dowiemy się po przeczytaniu projektu ustawy.

– Obecnie pracodawca jest płatnikiem zarówno podatku, jak i składki emerytalnej i zdrowotnej i nie sądzę, żeby to się miało zmienić. Po prostu zamiast trzech danin będzie płacił jedną – mówi doradca podatkowy Mariusz Makowski.

– Nie jest z kolei jasne, od czego ten podatek ma być płacony. Od przychodu, czy od jakichś innych danych? Na takie informacje dopiero musimy poczekać. W związku z tym nie wiemy, czy kwotowo będzie się to opłacać i komu, ale wiemy, że skorzystają na tym firmowe działy kadr. Będzie prościej, mniej przelewów i ogólnie mniej pracy – dodaje.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.