Mundurowi rzadziej na L4. 30 proc. mniej z nich choruje

Aż 30 proc. mniej funkcjonariuszy bierze L4. To dzięki reformie obniżającej ich uposażenie za czas choroby. Dotychczas pobierali oni 100 proc. pensji i nie mogli być kontrolowani.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mundurowi rzadziej na L4. 30 proc. mniej z nich choruje

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 paź 2014 9:58


MSW sprawdziło, jak działa wprowadzona i czerwca tego roku ustawa o obniżeniu uposażeń chorych funkcjonariuszy. Efekty już widać – informuje "Rzeczpospolita".

Czytaj też: Mundurowi mniej na chorobowym

Jak wynika z przygotowanego zestawienia (porównuje okres czerwiec-sierpień tego roku do analogicznego okresu sprzed roku), liczba dni absencji zmniejszyła się aż o 35 proc. w policji, 31 proc. w Straży Granicznej, 29 proc. w BOR i 23 proc. w Państwowej Straży Pożarnej.

MSW podkreśla, że zmniejszyła się także liczba mundurowych na zwolnieniach o: 31 proc. w BOR, 29 proc. strażaków, 27 proc. policjantów i 26 proc. strażników granicznych.

Czytaj też: Kobiety są dyskryminowane przy naborze do służb mundurowych

Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku, uważa, że dane MSW to dowód, że bodziec ekonomiczny zadziałał. - Praktyka, gdy mundurowi mieli wypłacane 100 proc. pensji, do tego nie mogli być kontrolowani, była patologią - mówi Wojciechowski.

Józef Partyka, wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów, jest innego zdania. - Funkcjonariusze przychodzą do pracy chorzy w obawie przed utratą dochodów - mówi Partyka.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.