MPiPS: Nianie z umową uaktywniającą mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych

0 0
MPiPS: Nianie z umową uaktywniającą mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych
Dzięki nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy byłe opiekunki mogą liczyć na zasiłki po tym, kiedy przestaną opiekować się dziećmi i zarejestrują się w urzędach pracy jako bezrobotne/ Fot. pixabay

Nianie, które przez co najmniej rok opiekowały się dziećmi na podstawie tzw. umowy uaktywniającej, mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

W końcu 2014 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 400 domowych opiekunek dziecięcych. Choć zatrudnianie niań w formie umowy uaktywniającej jest możliwe już od blisko czterech lat, dopiero od ubiegłego roku - dzięki nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - byłe opiekunki mogą liczyć na zasiłki po tym, kiedy przestaną opiekować się dziećmi i zarejestrują się w urzędach pracy jako bezrobotne.

Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 obowiązuje od 2011 r. Zgodnie z nią rodzice mogą zatrudnić nianię na podstawie umowy uaktywniającej. Umowa ta zapewnia odprowadzanie od wynagrodzenia niani składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz zdrowotne. Niania może dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego. Natomiast w przypadku umowy uaktywniającej nie odprowadza się składek na Fundusz Pracy.

Czytaj też: Ewa Misiak: Działania rządu nie zlikwidują szarej strefy opiekunek

Właśnie ten ostatni punkt był przyczyną zamieszania, ponieważ pojawiały się wątpliwości, czy niania po zakończeniu pracy ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Interpelację w tej sprawie złożył podkarpacki poseł PiS Kazimierz Gołojuch, do którego biura zgłaszały się osoby zatrudnione na postawie umowy uaktywniającej. Gdy rejestrowały się w urzędach pracy, jedne urzędy przyznawały im zasiłek, inne odmawiały takiego prawa i odsyłały do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po wyjaśnienia dotyczące odprowadzania składek na Fundusz Pracy.

„Natomiast ZUS wszystkie pytania odnoszące się do kwestii prawa do zasiłku po rozwiązaniu umowy uaktywniającej kazał kierować do urzędów pracy. Zarówno rodzice zatrudniający nianie, jak i osoby pracujące w charakterze niań, były zdezorientowane taką sytuacją. Stąd prośba do ministerstwa pracy o rozstrzygnięcie tej kwestii” - powiedział PAP poseł.

Czytaj też: Nianie nie chcą wyjść z szarej strefy. Dlaczego?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało jednoznacznie, że osobie zatrudnionej na podstawie umowy uaktywniającej, która przepracowała łącznie na podstawie tej umowy co najmniej 365 dni przed rejestracją w urzędzie pracy, przysługuje prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • Nianiu, wszyscy płacą podatki i ZUS jeśli chcą być legalnie zatrudnieni, tylko że zazwyczaj robi to za nich pracodawca i pracownik tego nie widzi, Natomiast pracodawca widzi dużo wyższe koszty zatrudnienia niż widzi to pracownik.
 • Jeżeli zależy Ci na latach pracy, które brakują by otrzymac emeryturę, to zatrudnisz się jako niania bez względu na podatek. Ważne, że dostanę emeryturę i doliczą mi lata pracy.
 • Wszystko pięknie opisane, chciałbym tylko dodać przyszłym nianiom , że zatrudniając się jako niania muszą pamiętać o podatku które muszą same zapłacić np. od minimalnego wynagrodzenia miesięcznie zapłacą ok. 200zł + dobrowolne chorobowe ok. 45zł. Więc reasumując nie dostaniesz na rękę ok. 1300 ale 1050zł. Co osobiście uważam za okradanie ludzi którzy postanowili uczciwie się zatrudnić choć mogli pracować na czarno za większe pieniądze. Dlaczego zatrudniony na normalną umowę dostanie do ręki pełne ok 1300 a nianię 250zł. mniej bo musi za legalną pracę dopłacić. Moim skromnym zdaniem ten kto to wymyślił powinien sam zarobić tyle i jeszcze oddać ok. 250zł co miesiąc. No cóż zatrudnionych nian byłoby więcej ale większość z nich woli na czarno zarobić o wiele więcej. A miało być tak pięknie.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.