MPiPS: 160 mln zł na współpracę z agencjami zatrudnienia

Ministerstwo pracy zaplanowało 160 mln zł na indywidualne programy aktywizacji bezrobotnych w ramach umów zawieranych z prywatnymi agencjami zatrudnienia - wynika z założeń budżetowych resortu na 2015 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MPiPS: 160 mln zł na współpracę z agencjami zatrudnienia

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 paź 2014 11:17


160 mln zł przeznaczone na aktywizację bezrobotnych przy współpracy z prywatnymi agencjami zatrudnienia to znaczący wzrost, w 2014 r. na ten cel wydatki zamkną się w kwocie zaledwie 1,5 mln zł - wynika z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

"To będzie niebotyczny wzrost. Czy faktycznie ministerstwo jest w stanie w przeciągu tak krótkiego okresu zawrzeć tak szeroko umowy z agencjami zatrudnienia?" - pytał wczoraj poseł PiS Krzysztof Michałkiewicz na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, na którym MPiPS prezentowało przygotowane założenia.

Czytaj też: Prywatne agencje pomagają w znalezieniu pracy

Obecny na posiedzeniu wiceminister pracy Jacek Męcina nie podzielał tych obaw. Powiedział, że współpraca urzędów pracy z agencjami zatrudnienia to nowy instrument aktywizacji bezrobotnych. "Są to (podmioty -PAP) prywatne lub prowadzone przez organizacje pozarządowe" - wyjaśnił.

Z informacji MPiPS wynika, że tak duża różnica między tegorocznymi wydatkami na współpracę z agencjami zatrudnienia a planowanymi wydatkami w roku przyszłym wynika z tego, że w 2014 r. program był realizowany pilotażowo. Na Mazowszu 60 proc. z prawie tysiąca wytypowanych długotrwale bezrobotnych znalazło zatrudnienie. Co czwarty z nich zachował pracę przynajmniej przez kwartał. Oprócz Mazowsza pilotażowy program był też prowadzony w woj. podkarpackim i dolnośląskim.

Czytaj też: Jak agencje wywiązują się ze współpracy z urzędami pracy?

Męcina poinformował, że dwa miesiące temu, już po zakończeniu pilotażu, MPiPS wystąpiło do wszystkich marszałków województw z pytaniem, czy są zainteresowani uruchomieniem programów aktywizacji w takiej formule w ich regionach.

"Wszyscy odpowiedzieli, że są zainteresowani. To dlatego resort przewidział kwotę 160 mln zł na uruchomienie tych programów. Już zostały ogłoszone pierwsze przetargi (...); w wybranych powiatach na początku 2015 r. będzie około 60 takich mini-urzędów pracy, które będą aktywizować bezrobotnych na innych niż dotychczas zasadach" - zapewniał wiceszef resortu pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.