Możliwe zwolnienia dyscyplinarne za udział w strajku...

0 0
Możliwe zwolnienia dyscyplinarne za udział w strajku...

- Jeśli któryś z pracowników wyjechał bez zgody pracodawcy do Warszawy protestować, tzn. nie dostał wolnych dni od pracy, a urlop na żądanie już wykorzystał wcześniej, to powinien zostać zwolniony dyscyplinarnie. To jest ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych - mówi Mirosław Błach, dyrektor biura Błach Kancelaria Prawa.

Czy pracodawca miał obowiązek dać swojemu pracownikowi dzień wolny od pracy (lub kilka dni), jeśli pracownik chciał wziąć udział w Ogólnopolskich Dniach Protestu?

Mirosław Błach, dyrektor biura Błach Kancelaria Prawa: - Pracodawca nie ma żadnego obowiązku dawać pracownikowi urlopu. Pracodawca daje pracownikowi urlop wtedy, kiedy jest to dogodne dla firmy.

Czy członkowie związków zawodowych mają w tym obszarze jakieś przywileje?

- Związkowiec nie ma żadnych przywilejów, jest takim samym pracownikiem, jak pozostali. Istnieje taki tzw. „etat związkowca". W zakładach pracy, w których pracuje od 150 pracowników do 500 jest jeden etat, w zakładach od 500 do tysiąca pracowników dwa etaty, na każdy kolejny tysiąc pracowników przypada kolejny etat związkowy. Osoba zatrudniona na takim etacie jest zwolniona z usług pracowniczych. Jeśli taki pracownik stwierdzi, że powinien pojechać do Warszawy na dni protestu, to to robi.

Pracodawca nie może mu zatem zabronić udziału w protestach?

- Nie. Ta grupa pracowników może bez problemu brać udział w protestach, bo choć są na etacie, to nie świadczą pracy na rzecz pracodawcy. To oni decydują, jakie działania podejmują w ramach związkowego etatu.

Z jakich rozwiązań korzystają pozostali pracownicy, którzy nie otrzymali dnia wolnego od pracy na czas protestów?

- Pracownikowi przysługuje zgodnie z polskim prawem cztery dni tzw. „urlopu na żądanie" na rok. Pracodawca w tym wypadku jest jedynie powiadamiany, że pracownik z tej możliwości korzysta. Nie musi mu też tłumaczyć na co wolne dni przeznaczy. Jeśli pracownik skorzysta z tego rozwiązania, pracodawca nie może go zatrzymać. Taka możliwość wciąż istnieje, ale związki zawodowe pracodawców wystąpiły o zlikwidowanie tego rozwiązania, które czasami doprowadza do dysfunkcjonalności firmy.

Biorą zwolnienia lekarskie?

- Takie sytuacje się zdarzają. W tym przypadku pracodawcy nie mają jednak związanych rąk. Jeśli ktoś będąc zdrowym, weźmie zwolnienie lekarskie, to w małych zakładach pracy pracodawca może sprawdzić czy on jest faktycznie chory, a w większych zakładach pracy może skontrolować go zawiadomieni przez pracodawcę kontrolerzy Narodowego Funduszu Zdrowia.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • Ktos kto kojarzy zadyme w Warszawie z walka o prawa pracownikow jest najwyrazniej umyslowo chorym czlowiekiem. Normalni ludzie pracuja a rozrabiaja nieroby post komunisci.
 • Dzisiaj walka o demokrację to ciężkie przestępstwo. Tak to jest jak gnidy obsiądą koryto. Zapomniały jak ich poprzedników wyworzono na taczkach.
 • Czyżby papuga dostała zlecenie od płemieła.....

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.