Mordasewicz: Zrezygnujmy z podziału na umowy o pracę na czas określony i nieokreślony

0 0

- Powinniśmy wprowadzić jedną umowę, w której okres wypowiedzenia byłby powiązany ze stażem pracy - uważa Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

"Powinniśmy ograniczać patologie polegające na tym, że w sytuacji, w której powinna być zawarta umowa o pracę, czyli wtedy, gdy praca wykonywana jest w miejscu i czasie wskazanym przez pracodawcę i pod jego nadzorem, powinna być zawierana umowa kodeksowa, czyli umowa o pracę. Państwowa Inspekcja Pracy powinna dokonywać kontroli. My, pracodawcy, jesteśmy przeciwko takiemu naciąganiu, ponieważ dla nas osoby zatrudniające na umowach cywilnoprawnych stanowią nieuczciwą konkurencję" - powiedział Mordasewicz.

Jak dodał, jest na to rozwiązanie. Wyjaśnił, że instytucje publiczne, które rocznie dokonują zamówień na ok. 150 mld zł, powinny w warunkach przetargu zaznaczać, że pracujące przy danym zamówieniu osoby muszą być zatrudnione w oparciu o umowę o pracę. Ale wtedy, jeżeli na to wskazuje charakter wykonywanej pracy.

Wypowiedzenie zależne od stażu pracy

Ekspert uważa też, że należy zrezygnować w Polsce z podziału na umowy o pracę na czas określony i na czas nieokreślony. "Powinniśmy wprowadzić jedną umowę, w której okres wypowiedzenia byłby powiązany ze stażem pracy" - wyjaśnił.

Temat tzw. umów śmieciowych pojawił się przy okazji wyborczej kampanii prezydenckiej. Kandydaci zwracali uwagę na to, że należy znaleźć dla niego rozwiązanie. O walkę ze "śmieciówkami" apelują też związkowcy. Zdaniem prezydenta-elekta Andrzeja Dudy, umowy te należy znieść i zastąpić je umowami o pracę. Zapowiedział, że chce taki plan realizować.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • Spytam jedno- czy Mordasiewicz kiedykolwiek pracował na umowie o dzieło, na zlecenie lub umowie czasowej - jeżeli nie! to niech wogóle nie wypowiada się na ten temat.
 • Patologię samo państwo tworzy, gdyby zależało im na obywatelach to już dawno wprowadziliby zasadę, że nawet umowa zlecenie jest respektowana jako czas pracy liczący się do emerytury czy pozwalająca na skorzystanie z publicznej służby zdrowia. Składki to potrafią nakładać tylko guzik w zamian. Wcale nie dziwię się pracodawcom, że unikają zatrudnieni. To stałe koszty nie z tej ziemi. Niewspółmierne do zysków. Dlatego tyle firm się zamyka.
 • lewiatan juz próbuje wcisnąć swoje rozwiązania!!!
  jak zwykle !!!! zaraz będa straszyć większym bezrobociem!! jak zwykle!! IM SIE WYDAJE ,ŻE TEN KRAJ NALEŻY TYLKO DO TYCH CO MAJA FORSE!!! Naród im wyjasni to przy jesiennych wyborach - kto tu jest PANEM!!

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.