wnp.pl

Mordasewicz: powinniśmy móc pracować w niedzielę i święta

0 0
Mordasewicz: powinniśmy móc pracować w niedzielę i święta

Rządowe propozycje uelastycznienia prawa pracy są sensowne, ale to za mało. Uważam, że powinniśmy poszerzyć możliwość pracy w niedzielę i święta - powiedział portalowi wnp.pl Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

Przygotowany w resorcie pracy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach na rzecz ochrony miejsc pracy, związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego lub kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, został przekazany 7 marca do konsultacji społecznych. Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że ustawa powinna wejść w życie jak najszybciej, dlatego konsultacje społeczne projektu zostaną skrócone do 21 dni.

Projekt przewiduje, że firmy będą mogły skorzystać z instytucji tzw. przestoju ekonomicznego. Chodzi o sytuację, kiedy z przyczyn ekonomicznych niezależnych od pracownika ten nie wykonuje pracy, ale jest gotowy do jej wykonywania. Pracownik taki będzie mógł otrzymać - nie dłużej jednak niż przez sześć miesięcy (w okresie 12 miesięcy od dnia podpisania umowy o wypłatę świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy) - wynagrodzenie w wysokości co najmniej płacy minimalnej. Będzie ono finansowane częściowo przez pracodawcę, częściowo przez FGŚP. Resort finansów szacuje, że w 2013 r. na realizację ustawy zostanie przekazane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych ok. 400 mln zł i 100 mln zł z Funduszu Pracy.

Jeremi Mordasewicz w rozmowie z portalem wnp.pl podkreślił że propozycje resortu powinny zostać poszerzone o możliwość elastycznego zwracania czasu pracy za pracę w godzinach nadliczbowych. - Wiem, że praca w niedzielę i święta utrudnia życie rodzinne, ale za to nasza szansa na otrzymanie pracy jest znacznie większa. Możemy obrażać się na pracę w niedzielę, ale wtedy nie dziwmy się, że miejsc pracy będzie w Polsce będzie powstawało mniej - powiedział Mordasewicz.

Natomiast, to co zaproponował rząd, czyli wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy z 4 do 12 miesięcy jest, zdaniem Mordasewicza, jak najbardziej uzasadnione. - Cztery miesiące to za krótko żebyśmy mogli skompensować okresy nadmiaru zleceń i braku zleceń. Jeśli firma musi zapłacić przestojowe a jednocześnie potem płacić za godziny nadliczbowe to ponosi znaczne koszty. Dla wielu firm w Polsce wydłużenie okresu rozliczeniowego będzie korzystne a pracownicy w cyklu rocznym będą pracowali tyle co dotychczas. To nie zwiększy liczby godzin pracy a jedynie zróżnicuje pracę w poszczególnych miesiącach - dodał ekspert.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.