MOP: praca przymusowa przynosi oprawcom miliardowe zyski

Praca przymusowa przynosi w skali świata zysk wysokości około 150 mld dolarów rocznie, z czego dwie trzecie przypada na prostytucję - wynika z raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP).
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MOP: praca przymusowa przynosi oprawcom miliardowe zyski

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

20 maj 2014 15:15


Wnioski raportu, które w Genewie przedstawił dyrektor generalny MOP Guy Ryder, zaskoczyły samą organizację - pisze BBC.

99 mld dolarów rocznie przynosi prostytucja, 34 mld dolarów - praca przymusowa w budownictwa, przemyśle, górnictwie i usługach, 9 mld dolarów - w rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie, a 8 mld dolarów - zmuszanie do prac domowych bez wynagrodzenia lub za wynagrodzenie znacznie poniżej rynkowych stawek.

- Ten raport stawia nasze rozumienie przemytu, pracy przymusowej i nowożytnego niewolnictwa w nowym świetle - przyznał Ryder.

Ponad połowa ofiar pracy przymusowej mieszka w Azji, 18 proc. w Afryce, blisko 10 proc. w Ameryce Łacińskiej. Więcej niż 50 proc. wszystkich ofiar to kobiety i dziewczęta, które najczęściej zmuszane są do prostytucji.

Największy roczny zysk czerpany z jednej ofiary można osiągnąć w krajach rozwiniętych - 34,4 tys. dolarów. Na Bliskim Wschodzie jest to 15 tys. dolarów, w Azji - 5 tys. dolarów, a w Afryce - 3,9 tys. dolarów.

Wyzysk seksualny jest zdecydowanie najbardziej dochodowym sektorem pracy przymusowej. Rocznie daje on zysk 21,8 tys. dolarów w przeliczeniu na jedną ofiarę. Zmuszanie do pracy w przemyśle przynosi 4,8 tys. dolarów, w rolnictwie - 2,5 tys. dolarów, a w gospodarstwie domowym - 2,3 tys. dolarów.

W związku z raportem MOP zwróciła się do rządów o walkę z pierwotnymi przyczynami pracy przymusowej - biedą, brakiem dostępu do edukacji i brakiem perspektyw zatrudnienia. Zaapelowała też o wzmocnienie ochrony prawnej dla imigrantów, którzy porzucają swoje ojczyzny w poszukiwaniu płatnego zajęcia i często trafiają w ręce grup przestępczych, które wykorzystują ich do niewolniczej pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.