Mniejsze chorobowe dla sędziów i prokuratorów

- Chorobowe w wysokości 80, a nie 100 proc., wynagrodzenia dla sędziów i prokuratorów - przewiduje ustawa, którą podpisał w czwartek prezydent. Zasady wynagradzania przedstawicieli obu zawodów za okres choroby będą teraz takie same jak innych ubezpieczonych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mniejsze chorobowe dla sędziów i prokuratorów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 kwi 2014 18:08


Jak podała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustaw o ustroju sądów powszechnych, o prokuraturze i o Sądzie Najwyższym.

Rząd, który przygotował te zmiany, przyznawał, że sędziowie i prokuratorzy - w ramach swych obowiązków - sprawują specyficzny rodzaj służby państwowej, dlatego też nie można mówić o tym, iż są zatrudnieni w klasycznym sensie tego słowa. Zaproponowano zatem, by kwestie świadczeń za zwolnienia chorobowe regulować w ustawach właściwych dla tych zawodów, ale tak samo, jak stanowi powszechna reguła z kodeksu pracy, odnosząca się do pracowników. Świadczenia będą wynosić 80 proc. wynagrodzenia, jak u innych zatrudnionych, co stanowi kodeks pracy.

Czyta też: Polscy sędziowie nie zarabiają mniej niż 9 tys. zł miesięcznie

Nowe przepisy dotyczące sędziów i prokuratorów wejdą w życie po 30 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Ustawa przewiduje wyjątki, gdy sędzia lub prokurator na zwolnieniu nadal będzie pobierał 100 proc. wynagrodzenia. Stanie się tak m.in., jeśli zwolnienie jest wynikiem wypadku przy pracy lub jeśli choroba wynikła w związku z czynnościami służbowymi sędziego lub prokuratora, atakiem na niego.

Podobnie, jak w powszechnym systemie ubezpieczeń, 100 proc. wynagrodzenia będzie się też należeć, gdy zwolnienie lekarskie związane jest z ciążą. 100 proc. wynagrodzenia będzie się też należeć, gdy sędzia lub prokurator pójdzie na zwolnienie w związku z tym, że został dawcą narządów lub tkanek.

Dla ochrony praw nabytych przyjęto zasadę, że sędziowie i prokuratorzy nieobecni z powodu choroby w dniu wejścia w życie ustawy zachowają 100 proc. wynagrodzenia chorobowego, jednak nie dłużej niż przez 30 dni od wejścia ustawy w życie.

Ustawa daje też sędziom i prokuratorom możliwość odwołania się od opinii lekarza orzecznika do komisji lekarskiej ZUS.

W połowie marca prezydent podpisał także inną nowelizację - obniżającą zasiłki chorobowe funkcjonariuszy i żołnierzy ze 100 proc. do 80 proc. wynagrodzenia. W myśl ustawy żołnierze, policjanci, zawodowi strażacy, pogranicznicy, więziennicy i funkcjonariusze służb specjalnych i BOR dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni. Obecnie ich chorobowe wynosi 100 proc. wynagrodzenia.

Ustawy krytykowały m.in. Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych, Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury, część środowiska sędziowskiego. Krytycy wskazywali, że są one niesprawiedliwe i krzywdzące dla żołnierzy, funkcjonariuszy, sędziów i prokuratorów, których praca łączy się m.in. z dodatkowymi zagrożeniami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.