Mniej biurokracji w organizacjach pozarządowych

0 0
Mniej biurokracji w organizacjach pozarządowych
Dotychczas wszystkie organizacje musiały spełniać takie same wymogi w zakresie księgowości, bez względu na budżet, jakim operowały (Fot. fotolia)

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw. Oznacza to ułatwienia w prowadzeniu księgowości dla małych organizacji pozarządowych.

Zgodnie z nowelizacją, od 2016 roku małe fundacje i stowarzyszenia będą mogły stosować uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów. Skorzystają z nowych przepisów, jeśli ich przychody (z roku poprzedzającego rok zastosowania uproszczonej księgowości) nie przekroczą 100 tys. zł. Z możliwości stosowania uproszczonej ewidencji zostały wyłączone organizacje mające status pożytku oraz organizacji prowadzące działalność gospodarczą.

Organizacje wywalczyły uproszczenia

Z badań Stowarzyszenia Klon/Jawor wynika, że uproszczenie to obejmie większość organizacji w Polsce. Według badań Stowarzyszenia Klon/Jawor ponad 40 proc. (ok 25 000) organizacji ma przychody do 10 tysięcy złotych, a w Ochotniczych Strażach Pożarnych jest to aż 60 proc.

– Wprowadzona zmiana to coś, o co organizacje walczyły od bardzo dawna. To rozwiązanie jest szczególnie ważne dla naprawdę małych podmiotów – mówi Ewa Kolankiewicz z portalu ngo.pl.

Dotychczas wszystkie organizacje musiały spełniać takie same wymogi w zakresie księgowości, bez względu na budżet, jakim operowały. Przykładowo, małe stowarzyszenie prowadzące zajęcia pozalekcyjne w wiejskiej szkole, miało roczne przychody w wysokości 2 000 zł – ze składek członkowskich, darowizn od rodziców i lokalnych przedsiębiorców. Pieniądze wydano na wyposażenie sali, na zakup materiałów plastycznych, książek i gier. Przez cały rok uzbierało się kilka faktur.

Bez dodatkowych kosztów

Do tej pory taka organizacja musiała prowadzić pełną księgowość, czyli bardzo rozbudowany i sformalizowany system ewidencji, który obowiązuje również w wielkich firmach obracających milionami. W większości organizacje angażowały do tego księgowych, potrzebowały specjalnych programów, co oznaczało dodatkowe koszty. Tymczasem do takich rachunków wystarczy prosty arkusz Excela i zestawienie wpływów i wydatków, które może zrobić każdy.

Czytaj też: Biurokracja w Polsce bije rekordy

– Oczywiście brakuje jeszcze rozporządzenia, żeby było wiadomo, czy i jak prowadzić księgowość na zasadach prostszych, niż te obowiązujące do końca 2015 r. Ale jeśli wszystko pójdzie dobrze, to społecznik pasjonat nie będzie musiał grzęznąć w papierach, a zaoszczędzony w ten sposób czas przeznaczy na to po co powołał organizację – dodaje Ewa Kolankiewicz.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.