Minimalna stawka godzinowa położy kres pracy za 5 zł brutto?

Rząd planuje wprowadzenie 12 zł za godzinę w połowie tego roku. Pytanie, czy w projekcie ustawy znajdą się zapisy obligujące instytucje publiczne do przestrzegania nowych regulacji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Minimalna stawka godzinowa położy kres pracy za 5 zł brutto?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

1 mar 2016 13:43


W przetargach publicznych, zwłaszcza tam, gdzie koszty pracy stanowią większość zamówienia, np. w sprzątaniu czy ochronie, od lat stosowane są rażąco niskie stawki, znacznie niższe niż minimalne wynagrodzenie. To psuje rynek pracy i zwiększa szarą strefę kosztem najniżej zarabiających pracowników.

Wprowadzenie stawki 12 zł za godzinę powinno zagwarantować przede wszystkim zatrudnionym, że instytucje zapłacą wymaganą płacę za godzinę. Należy zaznaczyć, że 12 zł brutto w przetargu publicznym trzeba jeszcze powiększyć o koszty ozusowania płacone przez pracodawcę oraz nakłady na sprzęt i środki niezbędne do wykonania zamówienia.

- Zdecydowanie popieramy rosnące wynagrodzenie pracowników. Każdy zatrudniony musi mieć pewność otrzymania godziwego i uczciwego wynagrodzenia za wykonaną pracę. To jednak instytucje publiczne w swoich przetargach określają budżet, a tym samym stawkę, jaką otrzymują pracownicy. Jeśli nie zastosują się do nowych regulacji – jak często bywało dotychczas – kto będzie ich z tego rozliczał? Czy poniosą konsekwencje niestosowania stawki 12 zł za godzinę? Rząd i ustawodawca muszą przede wszystkim zadbać o odpowiednie zapisy ustawy odnoszące się do przetargów publicznych – mówi Tomasz Wojak, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.