MG: Mniej biurokracji, większe ułatwienia dla pracowników

Ryczałtowy system rozliczania podatku dochodowego za wykorzystanie samochodu służbowego do celów prywatnych oraz zwolnienie z podatku dochodowego za dowóz do zakładu pracy to niektóre z zaproponowanych przez Ministerstwo Gospodarki zmian.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MG: Mniej biurokracji, większe ułatwienia dla pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 lis 2014 18:20


Wicepremier Janusz Piechociński przypomina, że rozwiązania dotyczące zmiany sposobu rozliczania wykorzystywania przez pracowników samochodu służbowego w celach prywatnych są odpowiedzią na trudności zgłaszane przez przedsiębiorców.

Nowe przepisy określają wartość świadczenia, w wysokości 250 zł miesięcznie, dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm sześciennych - co przy stawce podatkowej 18 proc. oznacza kwotę 45 zł zryczałtowanego miesięcznego podatku.

Czytaj też: Absurd biurokracji: weterynarz pracuje przez 1 minutę w tygodniu

Dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm sześciennych, dla których wartość świadczenia określono na 400 zł miesięcznie, podatek ma wynieść 72 zł miesięcznie.

W przypadku wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych przez część miesiąca wartość świadczenia ustalana będzie za każdy dzień użytkowania - w wysokości 1/30 tych kwot.

- Przyjęte rozwiązanie wyeliminuje konieczność prowadzenia przez przedsiębiorców dodatkowych ewidencji oraz tworzenia skomplikowanych regulaminów wewnętrznych - ocenia wicepremier.

Ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, którą uchwalił sejm, wprowadza także ułatwienia dla przedsiębiorców korzystających z kas fiskalnych.

Do tej pory każda zaliczka na poczet wykonania usługi czy sprzedaży towaru stanowiła podstawę opodatkowania VAT. Nie stanowiła natomiast przychodu w podatku dochodowym.

- To problem dla firm wykonujących usługi o niewielkiej wartości, przy których zwyczajowo pobiera się zaliczki, np. usługi optyczne, remontowo-budowlane czy fotograficzne - ocenia szef resortu gospodarki. - Teraz proponujemy aby podatnik mógł decydować czy rozliczy zaliczki na dotychczasowych zasadach, czy zaliczy je do przychodu w dniu pobrania wpłaty - dodaje wicepremier Piechociński.

Czytaj też: Pełny etat dla pracownika, to dla firmy pełna pułapek biurokracja

Ministerstwo Gospodarki proponuje ponadto zwolnienie z podatku dochodowego wartości świadczenia otrzymanego przez pracownika z tytułu organizowanego przez pracodawcę dowozu do zakładu pracy transportem zbiorowym (tj. autobusem/busem).

- Chcemy uprościć system rozliczeń w tym zakresie oraz w promować zatrudnienie osób bezrobotnych, szczególnie tych, którzy mieszkają na terenach gmin o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym - zaznacza wicepremier Janusz Piechociński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.