McDonald's oskarżony o maltretowanie pracowników

0 0
McDonald's oskarżony o maltretowanie pracowników
Przedstawiciele związków zawodowych twierdzą, że franczyzobiorcy McDonald's w Brazylii odmówili pracownikom m.in. dodatkowego wynagrodzenia za nadgodziny (Fot. Mike Mozart/ Flickr)

Brazylijski McDonald's został oskarżony o złe traktowanie pracowników oraz o unikanie płacenia podatków.

Arcos Dorados Holdings, największy na świecie franczyzobiorca McDonald's i jego główny operator w Ameryce Łacińskiej, został oskarżony o maltretowanie pracowników i uchylanie się od płacenia podatków.

Sprawa jest dość poważna. W czwartek (20 sierpnia) podczas przesłuchania w brazylijskim Senacie o problemie debatowali politycy, przywódcy związków zawodowych oraz pracownicy z pięciu kontynentów – donosi „Reuters”.

Maltretowani pracownicy McDonald's

Przedstawiciele związków zawodowych twierdzą, że franczyzobiorcy McDonald's w Brazylii odmówili pracownikom dodatkowego wynagrodzenia za nadgodziny, zabronili wstępowania do związków zawodowych, a także nie zapewnili odzieży ochronnej nastolatkom pracującym w kuchni.

Czytaj też: McDonald's to najlepsza szkoła zawodowa dla młodych. Mamy ketchup w żyłach

- Zamiast karmić społeczeństwo dobrą pracą i płaceniem sprawiedliwych podatków, McDonald's żywi się na społeczeństwie, zmuszając ludzi do pracy bez perspektyw i unikając podatków – mówi Scott Courtney, przedstawiciel Service Employees International Union.

Jak zarzuty tłumaczy firma? „Jesteśmy absolutnie przekonani, że firma przestrzegała przepisów prawa pracy, odkąd otworzyła swoją pierwszą restaurację w Brazylii 36 lat temu" – czytamy w oświadczeniu Arcos Dorados.

Złe warunki pracy w amerykańskich restauracjach

To nie pierwszy przypadek, gdy pracownicy McDonald's skarżą się na warunki pracy. Na początku tego roku o łamaniu zasad BHP mówili zatrudnieni w amerykańskich restauracjach. Urzędnicy z Administracji Bezpieczeństwa i Zdrowia Pracy (OSHA) otrzymali 28 skarg od pracowników z 19 różnych miast.

Czytaj też: Gigantyczne zwolnienia w McDonald`s. Ponad dwieście osób straciło pracę

Jedną z pokrzywdzonych była Brittney Berry, pracownica restauracji McDonald’s w Chicago. Szefowie naciskali na nią, by pracowała szybciej. W efekcie poślizgnęła się i złapała gorącego rusztu. Doznała poparzeń przedramienia i uszkodzenia nerwu. Po wypadku od przełożonego usłyszała, żeby rany posmarowała... musztardą – pisał „The Guardian”.

Pracownicy McDonald's chcą podwyżek

Brak odzieży ochronnej i łamanie procedur bezpieczeństwa związanych z pracą z gorącymi substancjami to nie jedyne problemu firmy McDonald's w USA. Pracownicy restauracji domagają się podwyżek już od dwóch lat. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.