McDonald's oskarżony o maltretowanie pracowników

Brazylijski McDonald's został oskarżony o złe traktowanie pracowników oraz o unikanie płacenia podatków.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

McDonald's oskarżony o maltretowanie pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

21 sie 2015 10:36


Arcos Dorados Holdings, największy na świecie franczyzobiorca McDonald's i jego główny operator w Ameryce Łacińskiej, został oskarżony o maltretowanie pracowników i uchylanie się od płacenia podatków.

Sprawa jest dość poważna. W czwartek (20 sierpnia) podczas przesłuchania w brazylijskim Senacie o problemie debatowali politycy, przywódcy związków zawodowych oraz pracownicy z pięciu kontynentów – donosi „Reuters”.

Maltretowani pracownicy McDonald's

Przedstawiciele związków zawodowych twierdzą, że franczyzobiorcy McDonald's w Brazylii odmówili pracownikom dodatkowego wynagrodzenia za nadgodziny, zabronili wstępowania do związków zawodowych, a także nie zapewnili odzieży ochronnej nastolatkom pracującym w kuchni.

Czytaj też: McDonald's to najlepsza szkoła zawodowa dla młodych. Mamy ketchup w żyłach

- Zamiast karmić społeczeństwo dobrą pracą i płaceniem sprawiedliwych podatków, McDonald's żywi się na społeczeństwie, zmuszając ludzi do pracy bez perspektyw i unikając podatków – mówi Scott Courtney, przedstawiciel Service Employees International Union.

Jak zarzuty tłumaczy firma? „Jesteśmy absolutnie przekonani, że firma przestrzegała przepisów prawa pracy, odkąd otworzyła swoją pierwszą restaurację w Brazylii 36 lat temu" – czytamy w oświadczeniu Arcos Dorados.

Złe warunki pracy w amerykańskich restauracjach

To nie pierwszy przypadek, gdy pracownicy McDonald's skarżą się na warunki pracy. Na początku tego roku o łamaniu zasad BHP mówili zatrudnieni w amerykańskich restauracjach. Urzędnicy z Administracji Bezpieczeństwa i Zdrowia Pracy (OSHA) otrzymali 28 skarg od pracowników z 19 różnych miast.

Czytaj też: Gigantyczne zwolnienia w McDonald`s. Ponad dwieście osób straciło pracę

Jedną z pokrzywdzonych była Brittney Berry, pracownica restauracji McDonald’s w Chicago. Szefowie naciskali na nią, by pracowała szybciej. W efekcie poślizgnęła się i złapała gorącego rusztu. Doznała poparzeń przedramienia i uszkodzenia nerwu. Po wypadku od przełożonego usłyszała, żeby rany posmarowała... musztardą – pisał „The Guardian”.

Pracownicy McDonald's chcą podwyżek

Brak odzieży ochronnej i łamanie procedur bezpieczeństwa związanych z pracą z gorącymi substancjami to nie jedyne problemu firmy McDonald's w USA. Pracownicy restauracji domagają się podwyżek już od dwóch lat. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.