Matki częściej biorą urlop rodzicielski niż ojcowie. Dlaczego?

Firmy wybierają pracowników bardziej dyspozycyjnych, czyli mężczyzn.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Matki częściej biorą urlop rodzicielski niż ojcowie. Dlaczego?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

16 kwi 2015 9:26


Trzech na czterech rodziców po zakończeniu urlopu macierzyńskiego bierze urlop rodzicielski. W 2014 r. skorzystało z takiej możliwości 316 tys. osób. Ale tylko niecałe 2 proc. z nich stanowili ojcowie - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Oznacza to, że w Polsce to nadal matki biorą na siebie obowiązki związane z opieką nad dzieckiem. A to wiąże się z negatywnymi skutkami na rynku pracy: firmy wybierają pracowników bardziej dyspozycyjnych, czyli mężczyzn - zauważa "DGP".

Ten wynik nie zaskakuje prof. Bożenny Balcerzak-Paradowskiej z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, przypominającej badanie przeprowadzone na długo przed wprowadzeniem urlopu rodzicielskiego, w l. 2000-02, w którym 2 proc. mężczyzn deklarowało możliwość korzystania z płatnego urlopu na opiekę nad dzieckiem.

Jak mówi, taka tendencja wynika m.in. z modelu rodziny. Promowany jest ten partnerski, w którym kobieta i mężczyzna dzielą się obowiązkami, ale w praktyce opiekę nad małymi dziećmi pełnią matki (często same nie dopuszczają do niej ojców).

Drugim ważnym elementem są zarobki. Mężczyźni przeciętnie zarabiają więcej niż kobiety, co przemawia za tym, by kontynuowali karierę zawodową - wskazuje ekspert IPiSS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.