Marcin Zieleniecki szefem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy

• Wiceminister MPRiPS Marcin Zieleniecki został powołany w czwartek przez premier Beatę Szydło na przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.
• Jej celem jest opracowanie nowych kodeksów: indywidualnego i zbiorowego prawa pracy.
• Zieleniecki nie wykluczył, że powołana komisja będzie wykorzystywała dorobek poprzedniej, która zakończyła pracę w latach 2006/2007.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Marcin Zieleniecki szefem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MIW

15 wrz 2016 14:31


Na wiceprzewodniczących komisji powołani zostali: dr hab. Monika Gładoch oraz adwokat dr Liwiusz Laska. W skład komisji wchodzi 14 ekspertów z dziedziny prawa pracy, między innymi: prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk, prof. dr hab. Leszek Mitrus, prof dr hab. Łukasz Pisarczyk i dr hab. Anna Musiała.

- Przed komisją stoi trudne zadanie przygotowania dwóch projektów kodeksów regulujących z jednej strony problematykę indywidualnego stosunku pracy, a z drugiej strony kwestie związane ze zbiorowym prawem pracy - powiedział w czwartek (15.09) na konferencji prasowej w Warszawie Zieleniecki.

Jego zdaniem, komisja będzie musiała zmienić kodeks prawa pracy.

- Dlatego, że kodeks, który obowiązuje obecnie, mimo wielu pozytywnych cech, w wielu miejscach, jest już aktem przestarzałym, także, jeśli chodzi o strukturę - wyjaśnił.

- Jeżeli chodzi o jego treść kodeks w dzisiejszych kształcie nie odpowiada wyzwaniom, jakie stawia przed nami rynek pracy. Takim wyzwaniem na pewno jest dialog społeczny, który w Polsce pozostawia wiele do życzenia - dodał.

Wyzwaniem dla członków komisji - według Zielenieckiego - jest także uproszczenie przepisów kodeksu pracy.

- Wiele z tych przepisów zawartych w tym kodeksie jest zbyt szczegółowa. Rola kodeksu pracy powinna się ograniczać do regulowania kwestii zasadniczych. Natomiast kwestie bardziej szczegółowe powinny być regulowane ustawami, czy aktami wykonawczymi do kodeksu - wskazał.

Powiedział, że połowa członków komisji reprezentuje partnerów społecznych, działających w Radzie Dialogu Społecznego, czyli organizacje związkowe i organizacje pracodawców.

- Druga połowa reprezentuje świat nauki, są to wybitni przedstawiciele prawa pracy z największych ośrodków naukowych w całej Polsce - podkreślił.

- Komisja łączy ze sobą ogień i wodę. Trzeba będzie te środowiska w jakiś sposób połączyć dla wspólnego dobra, jakim jest poprawa jakości polskiego prawa pracy - dodał.

Zieleniecki nie wykluczył, że powołana komisja będzie wykorzystywała dorobek poprzedniej, która zakończyła pracę w latach 2006/2007.

- Szanujemy dorobek i pracę wykonaną przez poprzednią komisję. Natomiast nie czujemy się przywiązani do tych propozycji. Od zakończenia prac przez poprzednią komisję kodyfikacyjną minęło prawie 10 lat. Zmieniły się realia rynku pracy - wyjaśnił.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.