Marcin Zieleniecki szefem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy

0 0
Marcin Zieleniecki szefem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy
Wiceminister MPRiPS Marcin Zieleniecki został powołany na przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. (fot. www.bydgoszcz.uw.gov.pl)

• Wiceminister MPRiPS Marcin Zieleniecki został powołany w czwartek przez premier Beatę Szydło na przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.
• Jej celem jest opracowanie nowych kodeksów: indywidualnego i zbiorowego prawa pracy.
• Zieleniecki nie wykluczył, że powołana komisja będzie wykorzystywała dorobek poprzedniej, która zakończyła pracę w latach 2006/2007.

Na wiceprzewodniczących komisji powołani zostali: dr hab. Monika Gładoch oraz adwokat dr Liwiusz Laska. W skład komisji wchodzi 14 ekspertów z dziedziny prawa pracy, między innymi: prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk, prof. dr hab. Leszek Mitrus, prof dr hab. Łukasz Pisarczyk i dr hab. Anna Musiała.

- Przed komisją stoi trudne zadanie przygotowania dwóch projektów kodeksów regulujących z jednej strony problematykę indywidualnego stosunku pracy, a z drugiej strony kwestie związane ze zbiorowym prawem pracy - powiedział w czwartek (15.09) na konferencji prasowej w Warszawie Zieleniecki.

Jego zdaniem, komisja będzie musiała zmienić kodeks prawa pracy.

- Dlatego, że kodeks, który obowiązuje obecnie, mimo wielu pozytywnych cech, w wielu miejscach, jest już aktem przestarzałym, także, jeśli chodzi o strukturę - wyjaśnił.

- Jeżeli chodzi o jego treść kodeks w dzisiejszych kształcie nie odpowiada wyzwaniom, jakie stawia przed nami rynek pracy. Takim wyzwaniem na pewno jest dialog społeczny, który w Polsce pozostawia wiele do życzenia - dodał.

Wyzwaniem dla członków komisji - według Zielenieckiego - jest także uproszczenie przepisów kodeksu pracy.

- Wiele z tych przepisów zawartych w tym kodeksie jest zbyt szczegółowa. Rola kodeksu pracy powinna się ograniczać do regulowania kwestii zasadniczych. Natomiast kwestie bardziej szczegółowe powinny być regulowane ustawami, czy aktami wykonawczymi do kodeksu - wskazał.

Powiedział, że połowa członków komisji reprezentuje partnerów społecznych, działających w Radzie Dialogu Społecznego, czyli organizacje związkowe i organizacje pracodawców.

- Druga połowa reprezentuje świat nauki, są to wybitni przedstawiciele prawa pracy z największych ośrodków naukowych w całej Polsce - podkreślił.

- Komisja łączy ze sobą ogień i wodę. Trzeba będzie te środowiska w jakiś sposób połączyć dla wspólnego dobra, jakim jest poprawa jakości polskiego prawa pracy - dodał.

Zieleniecki nie wykluczył, że powołana komisja będzie wykorzystywała dorobek poprzedniej, która zakończyła pracę w latach 2006/2007.

- Szanujemy dorobek i pracę wykonaną przez poprzednią komisję. Natomiast nie czujemy się przywiązani do tych propozycji. Od zakończenia prac przez poprzednią komisję kodyfikacyjną minęło prawie 10 lat. Zmieniły się realia rynku pracy - wyjaśnił.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.