Mama w pracy: Kobiety karmiące piersią, mają prawo do przerwy

• Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim wiąże się z całkowitą reorganizacją dnia kobiety.
• Jeśli młode mamy swoje obowiązki zawodowe wypełniają dłużej niż 4 godziny dziennie, zgodnie z regulacjami Kodeksu pracy przysługują im tzw. „przerwy na karmienie”.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mama w pracy: Kobiety karmiące piersią, mają prawo do przerwy

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

25 sie 2016 13:19


Przerwy na karmienie mogą zostać udzielone na wniosek pracownicy lub na podstawie oświadczenia kobiety, że karmi dziecko piersią.

Długość wspomnianej przerwy uzależniona jest od kilku czynników:

* W sytuacji, gdy czas pracy karmiącej mamy nie przekracza 6 godzin dziennie, mamie przysługuje jedna przerwa na karmienie dziecka.

* W przypadku pracy na cały etat kobieta karmiąca ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy (wliczanych do czasu jej trwania).

* Gdy kobieta karmi więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy trwających po 45 minut.

W każdym przypadku przerwy te mogą być udzielane także łącznie. Jedynym warunkiem jest konieczność złożenia w tej sprawie odpowiedniego wniosku do pracodawcy.

Czytaj też: Jakie uprawnienia przysługują pracującym matkom?

Praktyka pokazuje, że pracujące mamy częściej wykorzystują przerwy na karmienie łącznie, co umożliwia im zakończenie obowiązków zawodowych o godzinę (czy w przypadku karmienia więcej niż jednego dziecka, nawet półtorej godziny) wcześniej.

Kodeks pracy nie reguluje długości okresu, w trakcie trwania którego przysługuje kobietom prawo do przerwy na karmienie. Obowiązuje ono przez cały czas karmienia dziecka piersią. Jest więc uzależnione od indywidualnej decyzji matki.

Pracodawca może zażądać od pracownicy zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia naturalnego. Mimo przerw pracownica zachowuje także prawo do wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za urlop.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.