Mali handlowcy protestują przeciw ustawie o podatku od marketów

0 0
Mali handlowcy protestują przeciw ustawie o podatku od marketów
- Wejście w życie ustawy o obecnym kształcie będzie zabójcze dla polskiego handlu - uważają handlowcy sieci Lewiatan. (Fot.: PTWP)

• Mali i średni przedsiębiorcy zrzeszeni w sieci Lewiatan protestują przeciw projektowi ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.
• Obawiają się bankructwa po wejściu ustawy w życie.
• Szef Solidarności Piotr Duda skierował do premier krytyczny list ws. braku konsultacji.

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan skierowali list otwarty do premier Beaty Szydło i do parlamentu. Przekonują w nim m.in., że skutkiem wejścia w życie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej będzie upadek setek małych przedsiębiorców i utrata pracy przez ponad 23 tys. osób.

- Wejście w życie ustawy o obecnym kształcie będzie zabójcze dla polskiego handlu, a zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw handlowych - podkreślają handlowcy. Jak zaznaczyli, zgodnie z wielokrotnymi zapowiedziami rządzących, ustawa miała bronić polskiego handlu i spowodować, aby sieci zewnętrzne transferujące zyski za granicę zaczęły płacić podatki w Polsce.

- Tymczasem, zamiast zapowiadanej ustawy o sieciach wielkopowierzchniowych mamy do czynienia z ustawą, która największy ciężar nakłada na polskie sieci franczyzowe, zrzeszające małe i średnie przedsiębiorstwa handlowe - zauważyli w liście.

Przekonują, że obowiązek opłacania podatku przez sieci franczyzowe w imieniu zrzeszanych placówek handlowych spowoduje upadłość franczyzodawców już po pierwszym miesiącu obowiązywania ustawy, co w konsekwencji skutkować będzie rozpadem polskich sieci i bankructwem większości ich członków.

- Sytuacja jest dramatyczna, ponieważ dotyczy około 25 tys. polskich sklepów działających w różnych polskich sieciach franczyzowych, w tym blisko 3 tys. sklepów należących do Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan - podkreślono w liście.

Zdaniem handlowców, spowoduje to drastyczne skutki społeczne i zagrożenie bytu dziesiątek tysięcy pracowników i ich rodzin. Tylko w Lewiatanie zatrudnionych jest obecnie około 23 tys. pracowników.

- Zagrożony będzie również los naszych dostawców: lokalnych producentów żywności, hurtowników, piekarni, zakładów mięsnych, rolników dostarczających warzywa i owoce, z którymi łączy nas wieloletnia partnerska współpraca - napisali.

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Lewiatanie domagają się wyłączenia z ustawy zapisów o franczyzie, naliczania i pobierania podatku według NIP, zastosowania do przedsiębiorców o obrocie do 50 mln euro rocznie stawki 0,3 proc., kwoty wolnej 12 mln zł rocznie, odstąpienia od naliczaniu podwyższonego podatku w sobotę oraz zastosowania możliwości odliczania zapłaconego podatku od podatku dochodowego.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (5)

 • Strach jest przed tym że po pierwszym roku pracy tylko na Dacie i wynajem mieszkania jak to wszędzie jest na świecie a nie jak w Polsce kupno nowego mercedesa (z kratką) i wybudowanie super willi.
 • Co za bzdury,to to zagraniczni franczyzo dawcy manipulują zrzeszonymi kupcami.Prowadzę dwa sklepy ,płacę podatki i popieram działania PIS.Pora żeby zagraniczni właściciele hurtowni i sieci zaczęli również płacić.kropka.
 • Typowa ściema. Lewiatany mają umowy na wyłączne dostawy z EURO CASH AND CARY a to zachodnia firma (portugalska) która wykańcza polskie hurtownie. A z franczyzy zawsze można wyjść.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.