Liczni przeciwnicy projektu dot. pracy w niedziele

0 0
Liczni przeciwnicy projektu dot. pracy w niedziele

PiS, Twój Ruch i SP będą głosować za odrzuceniem projektu PO rozszerzającym katalog prac, które mogą być wykonywane w niedziele i święta. Chodzi m.in. o usługi świadczone przez centra działające w Polsce na rzecz partnerów z krajów, które mają inne kalendarze dni wolnych.

W środę w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji kodeksu pracy, autorstwa posłów PO. Opozycja chciała jego odrzucenia już w pierwszym czytaniu, Sejm zdecydował jednak o wysłaniu projektu do dalszych prac w komisji.

Jak poinformował Tomasz Szymański (PO) z komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach, która pracowała nad projektem, obecne regulacje nie dopuszczają wykonywania pracy w niedziele i święta na rzecz różnych zagranicznych podmiotów działających na rynku światowym, w których obowiązują różne kalendarze świąt i strefy czasowe. W szczególności chodzi o prace przy świadczeniu usług transgranicznych przez centra działające w Polsce.

Dlatego projekt rozszerza katalog tych prac o prace "wykonywane z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną na rzecz przedsiębiorcy zagranicznego lub zagranicznego oddziału, lub przedstawicielstwa przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ze względu na odmienne, w stosunku do pracodawcy, dni wolne od pracy u wyżej wymienionych podmiotów".

Zdaniem wnioskodawców ma to pomóc nie tylko zachować obecne miejsca pracy w sektorze usług biznesowych (ich liczbę szacują na ok. 200 tys.), ale również stworzyć nowe oraz poprawić konkurencyjność polskiego rynku pracy w tym obszarze.

Szymański dodał, że tego typu usługi świadczy w Polsce kilkaset firm z rodzimym kapitałem, więc nie jest to uprzywilejowanie wyłącznie zagranicznych pracodawców. Dodał, że z informacji uzyskanych od Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych wynika, że ze względu na brak takich przepisów kilka planowanych w Polsce inwestycji nie doszło do skutku, inwestycje zostały ulokowane u naszych sąsiadów.

Zwrócił uwagę, że takie rozwiązania obowiązują u naszych głównych konkurentów, jeśli chodzi o tereny inwestycyjne: na Węgrzech, Słowacji, w Czechach, Rumunii.

Izabela Mrzygłocka (PO) zaznaczyła, że przepisy muszą gwarantować ochronę pracowników, ale muszą też nadążać za zmianami cywilizacyjnymi i być elastyczne. Oceniła, że zaproponowane rozwiązania pozytywnie wpłyną na poprawę konkurencyjności polskiego rynku pracy i zapowiedziała, że jej klub poprze projekt.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.