Lewiatan, zamówienia publiczne: Coraz mniej czasu na renegocjacje umów z wykonawcami

Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych daje szansę na wprowadzenie zdecydowanie wyższych standardów do postępowań przetargowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lewiatan, zamówienia publiczne: Coraz mniej czasu na renegocjacje umów z wykonawcami

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

18 mar 2015 13:35


Od 1 stycznia 2016 roku oskładkowaniu zaczną podlegać umowy zlecenia, dlatego niezwykle istotne jest, żeby jak najwcześniej przygotować się do nowych przepisów i już teraz rozpocząć negocjacje z wykonawcami. Tylko wtedy możliwe będzie skuteczne wypełnienie obowiązków, jakie legislator powierzył podmiotom odpowiedzialnym za kształtowanie rynku zamówień publicznych.

Dzięki temu możliwe będzie odejście od patologii na rynku zamówień publicznych, gdzie instytucje państwowe wybierały oferty ze stawkami w granicach 5-7 zł za godzinę brutto – czyli nawet połowę niższymi niż minimalne krajowe wynagrodzenie.

Kluczową zmianą – zarówno z punktu widzenia zamawiającego, jak i wykonawcy – jest obowiązek waloryzacji umów zawartych na dłużej niż 12 miesięcy. Kontrakty długoterminowe powinny być renegocjowane w przypadku zmiany płacy minimalnej, stawki VAT, zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym lub wysokości składki.

- Nowe zapisy w zakresie ubezpieczeń społecznych, które wchodzą w życie od 1 stycznia 2016, zwiększają poziom bezpieczeństwa pracowników, prowadzą do podwyższenia jakości przetargów publicznych oraz zapewniają dodatkowe wpływy do budżetu państwa. W związku z tym niezwykle istotną kwestią pozostaje odpowiednie przygotowanie się do funkcjonowania w nowym otoczeniu prawnym. W tym celu niezbędne jest rozpoczęcie renegocjacji między wykonawcami i zamawiającymi obowiązujących umów długoterminowych po to, by uwzględnić nowe zasady oskładkowania umów zleceń. Jest to niesłychanie ważne zarówno z punktu widzenia zamawiającego – któremu zależy na tym, aby zlecone usługi były nadal realizowane na jak najwyższym poziomie – oraz wykonawcy – ze względu na nowe obowiązki powstałe w wyniku zmian dotyczących umów zleceń – mówi Marek Kowalski, przewodniczący Rady Zamówień Publicznych przy Konfederacji Lewiatan.

Polska pozostaje niechlubnym liderem w Unii Europejskiej pod względem liczby osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych – według danych Eurostatu aż 26,8 proc. Polaków znajduje zatrudnienie na tej podstawie. Średnia unijna jest niemal o połowę mniejsza – 13,7 proc.. W związku z tym już od 2009 roku ozusowanie umów zleceń było wspólnym postulatem związków zawodowych oraz pracodawców.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.