Lewiatan nie odpuszcza Poczcie Polskiej: "Jej działanie na rynku zamówień publicznych jest patologiczne"

Konfederacji Lewiatan po raz kolejny zarzuca Poczcie Polskiej, że ta nie przestrzega rządowych wytycznych o stosowaniu klauzul społecznych w postępowaniu przetargowym na usługi czystości. Teraz członek Konfederacji - Polska Izba Gospodarcza Czystości – wniosła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej wobec treści zamówienia Poczty Polskiej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lewiatan nie odpuszcza Poczcie Polskiej: "Jej działanie na rynku zamówień publicznych jest patologiczne"

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

4 lis 2015 14:40


Przypomnijmy, konfederacja Lewiatan zarzuca Poczcie Polskiej, że jej ostatnie przetargi w Katowicach i Wrocławiu na świadczenie usług w zakresie sprzątania, nie zawierają klauzul społecznych i mają na celu wyłonienie wykonawcy wyłącznie w oparciu o kryterium najniższej ceny.

O całej sprawie pisaliśmy tutaj: Poczta Polska odpowiada Konfederacji Lewiatan. Troskę o rynek pracy niech zaczną od siebie samych

Zdaniem Lewiatana, wbrew woli ustawodawcy Poczta Polska wraca do nagannych praktyk, które mogą zdestabilizować rynek pracy i cały sektor gospodarki, odpowiadający za 15 proc. polskiego PKB. W drugiej połowie października spółka ogłosiła kolejne przetargi na usługi utrzymania czystości w innych miastach, znów pomijając kryteria jakościowe – 100 proc. wagi posiada za to najniższa cena.

Teraz Polska Izba Gospodarcza Czystości – członek Konfederacji - wniosła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej wobec treści zamówienia Poczty Polskiej na usługi utrzymania czystości.

Jak najniższa cena

Spółka nie wskazuje wykonawcy wprost – w sposób niezgodny z  przepisami ustawy – żądania zatrudnienia na podstawie umowy o pracę osób realizujących zamówienie, mimo że zamawiający taki wymóg realnie stawia – chcąc m.in. mieć dostęp do listy osób realizujących zamówienie.

Taki obowiązek musi spełniać wykonawca wyłącznie w przypadku, gdy zamawiający stosuje klauzule społeczne w postaci zatrudnienia osób – do realizacji zamówienia – na umowę o pracę. W zamówieniu natomiast aż 100 proc. wagi posiada kryterium najniższej ceny.

- Odpowiedź na powrót kryterium najniższej ceny, jako jedynego elementu rozstrzygającego przetarg, musi być jednoznaczna. Nie powinno być zgody na powrót tego destruktywnego mechanizmu rozstrzygania postępowań, który destabilizuje nie tylko sektor zamówień publicznych, ale również rynek pracy - komentuje Marek Kowalski, przewodniczący rady zamówień publicznych przy Konfederacji Lewiatan.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

5 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Ogis 2015-11-05 11:44:10

Prezes się ucieszy ze znowu zaoszczedził na pracownikach. Jóźkowiak…wstydziłbys się.

darmator 2015-11-05 11:43:27

zbliza się okres swiateczny, wszyscy pracownicy biurowi oraz na sortowniach będą mieli wydłuzone godziny pracy (bo robote trzeba zrobic) niestety poza dyrektorami oddziałów, nikt nie dostanie żadnej gratyfikacji za poswiecony dodatkowy czas….

leos64 2015-11-05 11:42:56

chociaz nie jestem jakims wielkim fanem Lewiatan a to tu się z nimi zgadzam