Leszek Miller: Młodzież w Polsce boi się o pracę i bezpieczeństwo materialne

0 0
Leszek Miller: Młodzież w Polsce boi się o pracę i bezpieczeństwo materialne
- Nie ma czegoś takiego jak polityczna emerytura - uważa Leszek Miller. (fot. PTWP)

W 1989 r. Leszek Miller, sekretarz KC PZPR spotkał się z polską młodzieżą w stołówce KC. Jak młodzi ludzie zmienili się od tego czasu? - Bardzo. Polska młodzież ma dziś możliwość  kształcenia w całej Europie, może swobodnie się poruszać, podejmować pracę. Jest jednak o wiele mniejsze niż wtedy poczucie bezpieczeństwa socjalnego, bezpieczeństwa pracy - mówi Leszek Miller w rozmowie z serwisem parlamentarny.pl.

- Jak rozmawiam z młodymi to widać, że oni się boją, że nie będą mieli pracy, nie będą mieli pieniędzy w sytuacji jakiegoś nieszczęścia. Myślą z obawą o tym, czy będzie ich stać na mieszkanie czy utrzymają rodzinę itd. Więc takie poczucie mniejszego bezpieczeństwa społecznego i socjalnego jest oczywiście większe niż wtedy podczas tego słynnego spotkania w stołówce KC - opowiada dla portalu parlamentarnego.pl Leszek Miller.

Choć SLD nie ma dziś w sejmie, a Leszek Miller nie ma mandatu poselskiego, to gdyby mógł glosować, poparłby pomysły PiS: Program 500+, minimalną stawkę godzinową 12 zł brutto, podatek bankowy i od marketów, obniżenie wieku emerytalnego. - Za każdą z tych ustaw głosowałbym za - mówi w rozmowie z portalem parlamentarny.pl Leszek Miller.

Tym bardziej, że - jak podkreśla polityk SLD i były minister pracy i polityki społecznej - wszystkie te postulaty były już w programie SLD. - Jeśli chodzi o podatek bankowy to zgłaszaliśmy taki projekt dwa lata temu, ale został przez posłów PO i PSL odrzucony w pierwszym czytaniu - przypomina. - Oczywiście miałbym uwagi zarówno do ustawy 500+, jak i do ustawy o sklepach wielkopowierzchniowych i innych. Ale to nie przeczy temu, że sama idea jest dobra - dodaje.

Jeśli chodzi o program 500+, SLD proponowało, żeby kwotę na drugie dziecko podnieść do 1000 zł, a także objąć nim większą liczbę rodzin. - Proponowaliśmy również by partycypowały w tym osoby samotnie wychowujące dzieci. Żeby było tak jak PiS mówiło w swoich obietnicach wyborczych, że uwzględniamy wszystkie dzieci, a nie tylko to drugie i następne - dodaje Miller.

Polityk, który zrezygnował z przewodniczenia SLD, a od 2005 do 2011 r., ani razu nie pojawił się w sejmie, mówił również w rozmowie z dziennikarzem portalu parlamentarny.pl o swoich planach na przyszłość.

- Oczywiście nie ma nic takiego jak emerytura polityczna. Bo ludzie, którzy w polityce tkwią od lat będą w niej tkwić do końca życia. Tylko, że można tę politykę obserwować i komentować z pierwszej linii, ale można też robić to z drugiej, czy z trzeciej. Więc ja przechodzę do tej drugiej czy trzeciej linii. Oczywiście dalej będę się polityką interesował, będę działał będę komentował, będę pisał - mówi Miller.

Zapowiada również kolejną ksiażkę, która będzie w pewien sposób stanowiła uzupełnienie pierwszej, która opisywała negocjacje w sprawie polskiego członkowstwa w Unii Europejskiej. -Natomiast w tej planowanej chciałbym się skoncentrować na wydarzeniach, które przyszły później, które dotyczyły referendum przeprowadzonego w Polsce i zwycięskiego dla idei UE i wydarzeń, które potem nastąpiły, na polskiej i międzynarodowej scenie politycznej - wyjaśnia.

Całą, ciekawą rozmowę z politykiem czytaj na parlamentarny.pl.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.