Lepszy dostęp do zawodów regulowanych to wyższa jakość usług i więcej miejsc pracy

- Senat zgłosił w czwartek kilkadziesiąt poprawek do ustawy dotyczącej drugiej transzy deregulacji zawodów. Dotyczy ona 82 profesji technicznych, m.in. architektów i urbanistów oraz 9 zawodów rynku finansowego. Pracuje w nich łącznie ponad 200 tys. osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lepszy dostęp do zawodów regulowanych to wyższa jakość usług i więcej miejsc pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

25 kwi 2014 9:10


Za podjęciem uchwały w sprawie przyjęcia ustawy wraz z poprawkami głosowało 54 senatorów, a 26 było przeciw.

Większość zgłoszonych przez Senat poprawek to zmiany redakcyjne, legislacyjne, uściślające przepisy czy eliminujące wątpliwości interpretacyjne. Uznania Senatu nie uzyskały m.in. poprawki utrzymujące instytucję samorządu zawodowego urbanistów. Przeszła natomiast poprawka, która przewiduje, że rzeczoznawcą budowlanym może być tylko osoba, która jest członkiem właściwej izby samorządu zawodowego.

Przyjęta deregulacja zakłada ograniczenie lub likwidację obecnych wymogów (np. certyfikatów, licencji), dzięki czemu ułatwia wejście do danego zawodu.

Czytaj też: Deregulacja zawodu taksówkarza doprowadzi do wzrostu jakości usług i optymalizacji cen

Druga transza deregulacji dotyczy m.in.: architektów, urbanistów, inżynierów budowlanych, osób usługowo prowadzących księgi rachunkowe, doradców podatkowych, agentów i brokerów ubezpieczeniowych, aktuariuszy, biegłych rewidentów, rzeczoznawców samochodowych, nurków, dróżników obchodowych, zawodów związanych z obsługą metra czy z żeglugą morską i śródlądową.

W nowych przepisach znajduje się rozwiązanie, które umożliwia uczelniom stworzenie studiów o profilu praktycznym, których ukończenie stanowić będzie podstawę do zwolnienia z części lub całości postępowania kwalifikacyjnego do wykonywania danego zawodu. Według autorów projektu przyczyni się to do lepszego dopasowania systemu edukacji do potrzeb rynku pracy i podniesienia jakości nauczania.

Pierwszy pakiet deregulacyjny przyjęto we wrześniu 2012 r. Zakładał on ułatwienia w wykonywaniu 50 zawodów, głównie prawniczych, a także z zakresu pośrednictwa pracy, sportu i rekreacji, ochrony fizycznej, żeglugi oraz nauki jazdy i przewozu osób. Część tych przepisów weszła w życie 23 sierpnia 2013 r., kolejne zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2014 r.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.