Laureat ekonomicznego Nobla: Zwalniające pracowników firmy powinny zostać obciążone podatkiem

Francuski ekonomista Jean Tirole, zdobywca ekonomicznej Nagrody Nobla, już w 2003 r. wpadł na pomysł, aby opodatkować firmy, które bez wyraźnych przyczyn ekonomicznych, zwalniają pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Laureat ekonomicznego Nobla: Zwalniające pracowników firmy powinny zostać obciążone podatkiem

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

15 paź 2014 10:34


Jean Tirole, zdobywca tegorocznej, ekonomicznej Nagrody Nobla, w 2003 r. zaproponował jak można zmniejszyć bezrobocie i uratować bankrutujący system świadczeń socjalnych. Wpadł na pomysł, by opodatkować duże firmy, które masowo zwalniają pracowników bez ekonomicznych przyczyn - robią to po to, by móc pochwalić się większymi zyskami.

Czytaj też: Kolejny milioner jest za trzydniowym tygodniem pracy

Swój pomysł przedstawił w raporcie sporządzonym wraz z Olivierem Blanchardem na zlecenie francuskiej Rady Analiz Ekonomicznych. - Uproszczenie procedur dotyczących zwolnień sprawi, że pracownicy będą mniej chronieni przed zwolnieniami, ale z drugiej strony - jeśli firma będzie musiała zapłacić podatek od każdego zwolnionego pracownika, zastanowi się dwa razy, zanim podejmie decyzję - mówi Jean Tirole w rozmowie z francuskim „Liberation”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Przyjaciel 2014-10-15 18:31:14

Ten artykuł powinien przeczytać i przeanalizować nieudolny , niekompetentny i leniwy zarząd GAZOPROJEKTU b.dobrej do niedawna firmy inżynierskiej...1 dzień w tygodniu to zbyt mało na zarządzanie jakąkolwiek firmą , nawet 1o osobową...

VIVE LA MERDE! 2014-10-15 14:44:47

typowo francuski pomysł.